Патријарх српски Порфирије служио је вечерње Великог петка у Храму Светог Саве током којег је изнета Плаштаница - платно на којем је приказан Исус Христ непосредно после скидања са Крста.
На Плаштаници која је у току појања положена заједно са Јеванђељем на сто на средини храма, представљено је Христово полагање у гроб, као и Богородица, Јосиф, Никодим и еванђелиста Јован.
Патријарх Порфирије је у беседи окупљеним верницима рекао да је Велики петак дан када молитвено и духовно треба да завиримо у своју душу и да, стојећи пред Христом, видимо на којој смо страни и да разумемо да није могуће бити Христов и у исто време се допадати онима који стварају логику која је другачија, а неретко и супротна Христу.
"Данас је дан када треба да завиримо у своју душу јер се распети и погребени Христос определио за нас, за истину да је Бог наш Света тројица - Отац, Син и Свети дух", рекао је патријарх.
Патријарх је Велики петак описао као дан срамоте, стида и трагедије читавог људског рода, али и дан шанси.
"Онога тренутка када се са Христом са погребемо, заједно са њим тријумфално, победоносно изађимо из гроба и већ овде и сада живимо Тајну Царства небеског и радост живота. Христос васкрсе! Амин", поручио је патријарх српски окупљеним верницима у Храму Светог Саве.
По полагању Плаштанице, верници су је целивали, што ће моћи да ураде све до сутра увече, уочи Васкрса, који почиње да се слави од поноћи, оглашавањем првих црквених звона.
Плаштаница симболично обележава време Христове смрти и скидања његовог тела са крста.
Према хришћанском предању, у Плаштаницу су Христови ученици заједно са Јосифом Ариматејским увили Христово тело одмах по скидању са крста на коме је био разапет.
Предања наводе и да је чувана у тајности све док нису престали прогони хришћана.
У православним црквама се на Велики петак не служе литургије, већ такозвани Царски часови са читањем делова Јеванђеља која описују страдање Исуса Христа.
Велики петак је за све хришћане дан строгог поста, а у Србији је обичај да се прекину сви послови и у кући и у пољу, као и да се фарбају јаја у црвену боју која је симбол невино проливене крви Христове и новог живота.
У неким деловима Србије, верници се после целивања Плаштанице провлаче испод стола на којем је она била положена, молећи се Богу и замишљајући жељу.
Претходно је патријарх Порфирије у посланици честитао Ускрс свештенству и верницима и позвао их на народно јединство, молитву и да буду уз Србе на Косову и Метохији.