Вишковић: Циљ резолуције о Сребреници етикетирање српског народа и коначни обрачун са РС

Није ни мало лака ситуација, али морамо се борити свим дипломатским средствима, поручује председник Владе Републике Српске

Председник Владе Републике Српске Радован Вишковић изјавио је да доста земаља схвата штетност доношења резолуције о Сребреници, против које се српски народ мора борити свим дипломатским средствима јер је њен циљ етикетирање српског народа, па након тога коначни обрачун са Републиком Српском.

"Без обзира колико били мали, показаћемо нашу моћ и колики је број слободарских земаља у свету. Преостаје нам да се бранимо истином, због 3.500 српских жртава у околини Сребренице, као и због једностраног приступа да су Срби једини кривци у БиХ", рекао је Вишковић у васкршњем интервјуу за Срну.

Након срамног предлога Велике Британије из 2015. године која је дала на усвајање Савету безбедности УН резолуцију о Сребреници, Вишковић је рекао да ће само неколико година после, на иницијативу Немачке и Руанде, у Генералној скупштини УН бити дата на гласање још једна резолуција.

"Није ни мало лака ситуација, али морамо се борити свим дипломатским средствима", нагласио је Вишковић.

Он је подсетио да је недавно у Народној скупштини усвојен извештај Независне међународне комисије за истраживање страдања свих народа у сребреничкој регији у периоду 1992-1995. године, где је речено да није било геноцида.

"То нисмо рекли ми, већ најцењенији стручњаци из тих области", нагласио је Вишковић.

Он је истакао да су се, од када се повела прича о резолуцији, јавили многи стручњаци широм света и поручили шта мисле о томе, али неке земље као да не желе то да чују.

"Оне имају свој циљ и очигледно ће се урадити све да га остваре, али на нама је да се боримо против тога. Има доста земаља које схватају штетност доношења овакве резолуције и да би то у свету могло донети много негативних последица. Желим да захвалим председнику Србије Александру Вучићу који се на све начине бори да српски народ не буде етикетиран, али и осталим пријатељским земљама које су на страни истине и правде", рекао је Вишковић.

"Сабор Србије и Републике Српске биће прилика да окупимо нашу политичку елиту, српске представнике из Црне Горе, са Косова и Метохије и из дијаспоре, као и представнике Српске православне цркве и да изразимо наше српске вредности", рекао је Вишковић.

Он је истакао да ће на Сабору бити речи о тренутној ситуацији у којој се налази српски народ и донесене одређене одлуке којима се желе заштитити српски идентитет, језик и вера.

"Имам велика очекивања од сабора. Изузетно нам је важна саборност и јединство у овим тешким тренуцима за наш народ, који се суочава са бројним изазовима. Зато је важно да се Срби, ма где живели, држе заједно и додатно се уједине", рекао је Вишковић.

Он је рекао да жели јаку и стабилну матицу Србију, која је гарант Дејтонског мировног споразума, а када је тако онда је лакше и Републици Српској.

"Такође, желимо да Срби буду заштићени и у Федерацији БиХ, Словенији, Хрватској, али и Црној Гори. Наравно, након што су председници Србије Александар Вучић и Српске Милорад Додик најавили овај сабор, одмах су се нашли појединци који су причали негативно о њему, али желим рећи да ово није усмерено ни против кога. Сасвим је нормално да се један народ држи заједно и да на сабору изразимо наше вредности, а то желимо и другима", поручио је премијер Републике Српске.

Говорећи о кривичном поступку против председника Републике Српске Милорада Додикам каже да је он у потпуности оголео начин на који функционише данашња БиХ.

Вишковић каже да је тај поступак покренут у најгорем колонијалном маниру, под отвореним и недвомисленим притиском човека који за себе тврди да представља институцију високог представника у БиХ.

"Чињеница је да он нема легитимитет да седи у фотељи високог представника, с обзиром на то да га није потврдио Савет безбедности УН", рекао је Вишковић.

Кад је реч о правосуђу, а посебно Суду и Тужилаштву БиХ, Вишковић каже да је јасно да је оно под директном извршном контролом Кристијана Шмита, што се показало управо на покретању кривичног поступка против Додика.

"Да се послужим народном пословицом 'куд Шмит оком, ту суд скоком'. Свака прича о 'независности правосуђа' ту почиње и завршава. Ако имате колонијалног управника који отворено издаје налоге тужиоцима и судијама, са циљем задате агенде да Додика треба уклонити из политичког живота, онда о каквом правосуђу ми уопште причамо", упитао је Вишковић.

Јасно је, каже он, да је Шмит само извршилац те агенде, баш као и људи у правосуђу којим издаје задатке.

У Суду БиХ је у току поступак против Додика и  и в.д. директора Службеног гласника Републике Српске Милоша Лукића, због непоштовања Шмитових одлука. До сада је одржано неколико рочишта на којима, према изјавама одбране, није изнет ниједан конкретан доказ против Додика и Лукића.