Кинески председник Си Ђинпинг завршио је дводневну посету Београду, а на аеродрому "Никола Тесла" га је испратио председник Србије Александар Вучић.
Си Ђинпинг је са супругом у Београд дошао јуче, а свечани дочек уз највише државне почасти приређен му је данас испред Палате Србија.
Председника НР Кине на црвеном тепиху дочекали су председник Вучић са супругом Тамаром, као и премијер Милош Вучевић са члановима и потпредседницима владе и гувернерка Народне банке Србије Јоргованка Табаковић.
Сија је испред Палате Србија дочекао и велики број грађана Србије које је он заједно са председником Вучићем поздравио. После тога је одржан њихов заједнички састанак, а затим и састанак две делегације.
Кинески председник је изјавио је да је у данашњим разговорима са председником Србије постигнут значајан консензус и да ће Србија бити прва држава из Европе са којом ће изградити заједницу са заједничком будућношћу.
Си је додао да ће Кина и Србија заједнички применити иницијативу за глобални развој, глобалну безбедност и глобалну цивилизацију и да ће унапредити изградњу заједнице за заједничку будућност човечанства.
"Две стране ће заговарати фер приступ и правду и заједнички ће се супротставити хегемонизму и политици моћи", рекао је Си.
Председник Србије Александар Вучић рекао је да не може да сакрије срећу због посете кинеског председника и да Србија гаји огромно поштовање према Кини и подржава принцип једне Кине.
"Увек ће имати подршку Србије јер на томе почива Повеља УН и на томе се заснива међународно јавно право. Захвалан сам председнику Сију по питању КиМ и територијалног интегритета Србије. Имамо срећу да смо у Кини увек имали пријатеља. Рекао сам Сију да ће се Србија снажно одупирати притисцима", рекао је Вучић.
Председници су потписали Заједничку изјаву о продубљивању и подизању свеобухватног стратешког партнерства и изградњи заједнице Србије и Кине са заједничком будућношћу, а уприличена је и церемонија размене 28 дукумената о сарадњи.
Си Ђинпинг је синоћ допутовао у Београд у пратњи супруге Пенг Лијуан, а на аеродрому "Никола Тесла" га је дочекао председник Вучић са супругом Тамаром.
Током посете кинеског председника на снази су биле посебне безбедносне мере, у оквиру којих је ангажовано 6.694 полицијских службеника, а неке улице су повремено затваране.
У част кинеског лидера Си Ђинпинга на улицама главног града вијориле су се заставе Кине и Србије.
Постављени су и билборди са натписом на српском и кинеском језику – "Добро дошли поштовани кинески пријатељи", а дуж ауто-пута бандере су окићене заставицама двеју држава.
Све најновије вести о дочеку председника Кине пратите уживо у блогу РТ Балкан
8. мај 2024 • 20:20
Вучевић: Председниче Си хвала на посети!
Премијер Србије Милош Вучевић испратио је кинеског председника Си Ђинпинга на аеродрому Никола Тесла, захваливши се на посети.
"Поштовани председниче Си, драги пријатељу! Србија Вам је захвална на братској љубави и части коју сте нам указали својом посетом! Срби су народ чисте душе и великог срца и наша врата широм су отворена за сву браћу и пријатеље из Народне Републике Кине који овде са љубављу и добрим намерама долазе! Србија Вам је захвална на искреној подршци коју пружате, пре свега, на пољу очувања виталних националних интереса али и економског и привредног развоја. Надам се да ће овакве посете постати традиција! Срећан пут и до поновног сусрета, драги пријатељу", навео је Вучевић на Инстаграму.
Кинески председник завршио посету Београду; Испратио га Вучић
Кинески председник Си Ђинпинг завршио је дводневну посету Београду, а на аеродрому "Никола Тесла" вечерас га је испратио председник Србије Александар Вучић са супругом.
Испраћају кинеског председника и његове супруге професорке Пенг Лијуан присуствовали су и супруга председника Србије Тамара Вучић, председница Скупштине Србије Ана Брнабић, председник владе Милош Вучевић, министар спољних полова Марко Ђурић.
У делегацији су били и амбасадорка Србије у Кини Маја Стефановић, амбасадор Кине у Србији Ли Минг, са супругом Лу Фангцинг, као и војни аташе Кине.
Из Београда кинески председник одлази у Будимпешту где ће се састати са тамошњим званичницима.
Вучић и Си потписали Изјаву о стратешком партнерству Србије и Кине
Председници Србије и Кине Александар Вучић и Си Ђинпинг, потписали су данас Заједничку изјаву Републике Србије и Народне Републике Кине о продубљивању и подизању свеобухватног стратешког партнерства и изградњи заједнице Србије и Кине са заједничком будућношћу у новој ери, саопштила је Служба за сарадњу са медијима председника Републике.
У Заједничкој изјави, између осталог се наводи да се Србија и Кина супротстављају наметању било каквог решења коначног статуса "Косова", и све заинтересоване стране треба да у оквиру резолуције Савета безбедности Уједињених нација 1244 (1999), путем дијалога и консултација постигну узајамно прихватљиво решење.
Опширније прочитајте у одвојеној вести.
Вучић: Даћемо све од себе да останемо искрени пријатељи Кине
Председник Србије Александар Вучић поручио је током свечаног ручка који је приредио у част председника Кине Си Ђинпинга и његове супруге Пенг Лијуан да ће Србија дати све од себе да остане лојалан и искрен пријатељ Кини.
"За нас је данас највећа част, поштовани председниче Си, што сте, са Вашом супругом, професорком Пенг, у посети Републици Србији. Даћемо све од себе да останемо лојални, одговорни и искрени пријатељи НР Кине, као што смо у потпуности уверени да ће НР Кина увек чврсто стајати уз свог малог пријатеља Републику Србију", објавио је Вучић на Инстаграм налогу".
Вучић је додао је Србија мала по величини, али да има велико срце и поручио да такав однос има према Кини.
"Хвала вам за сваку врсту помоћи и подршке. Хвала Вам и за поштовање које показујете према нашој земљи. Ово је ваша кућа, желим Вам добро здравље и да дуго владате НР Кином. Нека живи челично пријатељство НР Кине и Србије!", поручио је Вучић.
На ручку је приређен и музички програм, извођене су песме на кинеском и српском језику, укључујући и песму "Ово је Србија"
Министарка Беговић потписала три меморандума о сарадњи са кинеским партнерим
Министарка науке, технолошког развоја и иновација Јелена Беговић потписала је данас, током пленарног састанка две делегације, три меморандума о разумевању са партнерима из Народне Републике Кине.
Реч је о Меморандуму о разумевању између Министарства науке, технолошког развоја и иновација Републике Србије и Кинеске националне свемирске управе о сарадњи у Међународној лунарној истраживачкој станици (ИЛРС), Меморандуму о сарадњи у области иновација у истраживању и коришћењу свемира у мирне сврхе, као и Меморандуму о ублажавању сиромаштва посредством науке и технологије између Министарства науке и технологије Владе Народне Републике Кине и Министарства науке, технолошког развоја и иновација и Министарства пољопривреде.
Министарка је истакла да је посета председника Народне Републике Кине Си Ђинпинга је огромна част за Србију, као и да је почаствована што је присуствовала састанцима двојице председника, саопштило је Министарство науке, технолошког развоја и иновација.
"Кинески народ био је са нама у најтежим моментима српске историје и ова посета представља потврду изузетних односа наше две државе. Пријатељство Републике Србије и Народне Републике Кине је ствар традиције и међусобне подршке која се негује деценијама. Република Србија јесте и увек ће бити партнер Кини и велико ми је задовољство што смо величанственим дочеком Си Ђинпинга то доказали", рекла је министарка Беговић.
Пачићи на дочеку кинеског председника
Испред Палате "Србија" приређен је специјални дочек за кинеског председника Си Ђинпинга, a поред званичника, на црвеном тепиху, тик пред њихов долазак, су се нашли неoчекивани гости - патка са пачићима, који су желели да поздраве Сија.
Мама патка je с поносом и необичном самоувереношћу корачала својим путем, игноришући све протоколарне норме. Њени пачићи, мали и живахни, пратили су је у стопу, чинећи да сцена изгледа још необичније и шармантније.
Пре самог доласка кинеског председника Си Ђинпинга и његове супруге Пенг Лијуан, на платоу испред Палaте "Србијa" прошетали су се патка са пачићима. Наравно да су сви објективи и камере биле уперене у њих, а ова симпатична сцена за кратко време је постала вирална и измамила осмехе људи који су се ту затекли. Непланирани тренутак спонтаности и хумора додао је дозу лакоће и непредвидљивости формалној атмосфери.
Министар Селаковић потписао три документа о културној сарадњи Србије и Кине
Министар културе Никола Селаковић потписао је у оквиру званичне посете председника Народне Републике Кине Србији Си Ђинпинга три документа у циљу даљег оснаживања културне сарадње која потврђује челично пријатељство између Републике Србије и Народне Републике Кине, саопштили су из Министарства културе.
Селаковић је са амбасадором НР Кине Ли Мингом потписао Програм сарадње у области културе између два министарства за период 2025-2028 године, као и Заједничко саопштење Министарства културе Србије и Министарства културе и туризма НР Кине о званичном оснивању Кинеског културног центра у Београду, а са председником и главним уредником Кинеске медијске групе Шеном Хаисјунгом Писмо о намерама између Министарства културе и Кинеске медијске групе.
Програм сарадње у области културе обухвата сарадњу у различитим областима културе и уметности како би се учврстиле пријатељске везе између две земље и продубило међусобно разумевање између два народа кроз унапређење међусобне сарадње и културну размену.
Сарадња подразумева и организовање фестивала културе, сарадњу у области позоришне уметности, уметничке игре и музике, потом успостављање непосредне сарадње између установа културе две земље, али и унапређење сарадње у области заједничких археолошких активности, конзервације, рестаурације и дигитализације културног наслеђа...
Заједничко саопштење Министарства културе Републике Србије и Министарства културе и туризма НР Кине о званичном оснивању Кинеског културног центра у Београду предвиђа развој културне сарадње између Културног центра "Иво Андрић" Републике Србије у Пекингу и Кинеског културног центра који ће ускоро бити отворен у Београду на месту некадашње Амбасаде НР Кине срушене у НАТО бомбардовању.
Писмо о намерама Министарства културе Републике Србије и Кинеске медијске групе потписано је у циљу промовисања, јачања и омогућавања размене између народа и културне сарадње, али и продубљивања међусобног разумевања Србије и Кине, билатералне сарадње и културне размене у областима медија, културе и уметности, а у сарадњи са националним институцијама и презентовањем њихових садржаја и програма.
Вучић: Челично пријатељство између Србије и Кине нико неће моћи да раскине
Вучић и Си потписали заједничку изјаву, размењено и 28 докумената о сарадњи
Председник Србије Александар Вучић и Председник Народне Републике Кине Си Ђинпинг потписали су данас у Београду Заједничку изјаву двеју земаља о продубљивању и подизању свеобухватног стратешког партнерства и изградњи заједнице Србије и Кине са заједничком будућношћу у новој ери, a на церемонији је размењено 28 докумената о сарадњи.
Списак свих потписаних споразумима можете прочитати у посебној вести.
Си: Србија прва европска земља са којом ћемо градити заједницу са заједничком будућношћу
Председник Народне Републике Кине Си Ђинпинг изјавио је да је у данашњим разговорима са председником Србије постигнут значајан консензус и да ће Србија бити прва држава из Европе са којом ће изградити заједницу са заједничком будућношћу.
"Ми смо заједно најавили да ћемо изградити заједницу између Кине и Србије са заједничком будућношћу у Новој ери, која ће отворити ново поглавље у историји кинеско-српских односа. Пре осам година Србија је постала први свеобухватни стратешки партнер Кине у Централној и Источној Европи. Данас Србија постаје прва европска земља где ћемо изградити заједницу са заједничком будућношћу", поручио је Си.
Додао је да Кина подржава Србију у томе да се придржава њене независности, да очува суверенитет и територијални интегритет по питању Косова и Метохије.
Истакао је да, као прави пријатељи и добри партнери, Кина и Србија уживају политичко поверење које је снажно као стена.
"Наша практична сарадња је унапређена, координација је блиска када је реч о међународним питањима и имамо то челично пријатељство које је само све више и више јача", нагласио је Си.
Рекао је да су се са српским домаћинима договорили о стратешким посебним односима који су, како је рекао, на изузетно високом нивоу.
"Договорили смо се да проширимо стратешку комуникацију, да усмеравамо ову заједницу са заједничком будућношћу у Новој ери. Две стране чврсто подржавају узајамне интересе и заиста имамо снажне политичке односе које доприносе овој заједници", поручио је Си.
"2016. године, био сам у државној посети Србији и искусио сам топлу и срдачну добродошлицу код домаћина из српског руководства и то су заиста драга сећања и успомене које данас чувам. Вративши се после осам година, заиста сам дирнут што сам видео да под руководством и лидерством председника Вучића, српска економија и друштвени развој заиста имају снажан замајац, имају националну снагу и међународна позиција се значајно побољшала, а и животни стандард људи константно расте", рекао је Си.
Каже да је дубоко дирнут дочеком коју му је приредио српски народ и да осетио његово пријатељство према Кини и кинеском народу.
"Заједничко супротстављање хегемонизму и политици моћи"
Лидер Кине је нагласио да ће две земље наставити да унапређују квалитет и продуктивну сарадњу у широком спектру области.
"Ово ће да омогући снажан подстрек друштвеном и економском развоју двеју земаља, а то је такође и конкретан корак за унапређење универзалне економске глобализације која је за добробит свих. Обојица смо се сагласили да чврсто и константно унапређујемо сарадњу у областима као што су саобраћај и енергетска инфраструктура, а такође и да сарадњу у области иновација учинимо новим покретачем у оквиру наших билатералних односа", нагласио је председник Кине.
Си је истакао и да ће Србија и Кина повећати размену људи у свим секторима.
"У потпуности ћемо да унапредимо сарадњу у области културе, просвете, спорта, туризма. Србија и Кина ће такође јачати размену искустава када је реч о управљању", рекао је Си.
Си је додао да ће Кина и Србија заједнички применити иницијативу за глобални развој, глобалну безбедност и глобалну цивилизацију и да ће унапредити изградњу заједнице за заједничку будућност човечанства.
"Две стране ће заговарати фер приступ и правду и заједнички ће се супротставити хегемонизму и политици моћи", рекао је Си.
Си је истакао да у циљу изградње заједнице са заједничком будућношћу укупно постоји шест практичних корака.
Најпре, рекао је да ће "Споразум о слободној трговини Кине и Србије", који ће ступити на снагу 1. јула ове године, први корак на том путу.
Си је нагласио да Кина подржава Србију у организовању Експа 2027, да ће послати делегацију која ће присуствовати, а да ће кинеске пословне фирме бити подстакнуте да учествују у релевантним пројектима изградње и то навео као други корак подршке.
"Под 3 - Кина ће да увози више квалитетних, пољопривредних производа из Србије. Процедуре за извоз сувих шљива и боровница у Кину су већ завршене, а рестрикције које се тичу високо патогене авијарне инфлуенце су уклоњене", нагласио је Си.
Као четврти корак подршке Си је навео да ће Кина подржати 50 младих научника из Србије да учествују у научно-истраживачкој размени у Кини у наредне три године.
"Под 5 - Кина ће позвати 300 младих људи из Србије да студирају у Кини у наредне три године", рекао је Си.
Си је нагласио да је Кина поздравила отварање директног лета од Београда до Шангаја и да подстиче авиокомпаније две земаље да отворе директне летове од Београда до Гуангџоуа.
"Кина ће бити раме уз раме са Србијом", поручио је Си Ђинпинг.
Вучић: Прелазимо из стратешких односа на заједницу која говори о заједничкој будућности
Председник Србије Александар Вучић осврнуо се на посету кинеског председника Србији рекавши да не може да сакрије срећу због његове посете.
"Много тога смо могли да чујемо и створимо наду да можемо много тога да урадимо. Разговор са Сијем био је суштински и дубински посвећен напретку наших односа и анализи ситуације у свету", рекао је Вучић.
Додао је да је Кина у 2021, 2022. и 2023. години наш највећи инвеститор, трговинска размена је повећана чак осам пута, а инвестиције 30 пута, извоз нам је порастао 140 пута у последњих 10 година.
"Данас смо потписали Заједничку изјаву која значи да Србија и Кина прелазе са стратешких односа на највиши облик сарадње - заједницу која говори о заједничкој будућности наших двеју земаља", поручио је Вучић.
Додао је да имамо огромно поштовање према Кини и да Србија подржава принцип једне Кине.
"Увек ће имати подршку Србије јер на томе почива Повеља УН и на томе се заснива међународно јавно право. Захвалан сам председнику Сију по питању КиМ и територијалног интегритета Србије. Имамо срећу да смо у Кини увек имали пријатеља. Рекао сам Сију да ће се Србија снажно одупирати притисцима", рекао је Вучић.
"Али, цитирам председника Сија - Република Србија имаће чврсту подршку Народне Републике Кине и по свим питањима која се покрећу у оквиру Уједињених нација. То је за нас изузетно важно и ја сам председнику Сију говорио са чим се све суочавамо и бескрајно хвала Народној Републици Кини на томе", рекао је Вучић.
Како је рекао, Си је дошао и понудио конкретне ствари, попут уговора о слободној трговини који гарантује пласман наших роба и услуга.
"Тарифе су између 38 и 62 одсто, а за нас их нема. Данас су потписани уговори о слободно извозу шљиве, боровнице. То је гарантован пласман. То је само почетак, ићи ћемо од јабука до говеђег меса. За вино нам је потребно пет, за ракије 10 година да тарифе буду нула, које ће се постепено смањивати. Данас ћу на ручку лично да служим српска вина, да бих показао какав је квалитет вина. Знате шта то значи за нашу земљу? Значи спас", рекао је председник Србије.
Вучић је рекао да ће Кина ће омогућити студирање за 300 младих људи из Србије, а председник Си предложио и да 50 научних радника иде у Кину, као и формирање међувладиног технолошког комитета.
Вучић и Си Ђинпинг потписали Заједничку изјаву о јачању партнерства
Председник Србије Александар Вучић и Председник Народне Републике Кине Си Ђинпинг потписали су данас Заједничку изјаву две земље о продубљивању и подизању свеуобухватног стратешког партнерства и изградњи заједнице Србије и Кине са заједничком будућношћу у новој ери.
Потписивањем заједничке изјаве почела је церемонија размене потписаних докумената између две земље, после чега ће уследити конференција за медије двојице председника.
Си: Спремни смо да наставимо да радимо заједно и продубимо своје челично пријатељство са Србијом
Председник Си Ђинпинг је подсетио да је ово његова друга посета "прелепој земљи Србији" и честитао избор нове владе Србије. Поновио је да је дирнут дочеком и пријатељством које је показао народ Србије.
"Веома ми је драго што сам дошао у државну посету, другу посету прелепој земљи. Захваљујем се на гостопримству. Дубоко сам импресиониран састанком и окупљањем са српским народом. Осетио сам то дубоко пријатељство. Сада се заиста осећам удобно и угодно, могу да осетим гостопримство", рекао је кинески председник.
Он је нагласио да је председник Србије изузетан државник и прави пријатељ.
"Србија се придржава међународног права и заслужује поштовање. Наше пријатељство је укорењено у историји. Током година, на бројним састанцима, причали смо о стварима од стратешког значаја за развој наших односа, који су прави пример пријатељских односа Кине и једне европске земље. Спремни смо да радимо са Србијом, да наставимо са духом нашег челичног пријатељства", нагласио је председник Кине.
Вучић: Разговори о великом броју тема, сарадња Србије и Кине иде на још виши ниво
Председник Србије Александар Вучић се обратио након састанка уског формата и рекао да је са својим кинеским колегом разговарао о великом броју тема.
"Разговарали смо и ја сам изнео неколико молби председнику Сију, говорили смо о слободној трговини, науци, иновацијама, вештачкој интелигенцији, енергетици, путној инфраструктури, авио-линијама, о Експу, пре свега и добио сам уверења од да ће Кина својим знањем и искуством подржати Експо, о инвестицијама, готово све теме смо покренули", рекао је Вучић.
Председник Србије је нагласио да односи двеју земаља са стратешког партнерства иду на виши ниво - на ниво заједничке будућности.
"Никада овако дубинску анализу нисмо добили као ову од председника Сија. Хвала вам на поштовању које имате према једној малој земљи као што је Србија", нагласио је он.
Ђорђевић: Србија је Кини по значају прва земља са Западног Балкана
Некадашњи економски саветник Србије у Кини Зоран Ђорђевић изјавио је данас, говорећи о разлици у извештавању кинеских медија о посетама кинеског председника Си Ђинпинга Србији, Француској и Мађарској, да Србија има посебно место у кинеским медијима, да је Србија Кини прва земља по значају са Западног Балкана и Источне Европе.
Након објављивања званичне информације у кинеским медијима да ће Си Ђинпинг посетити Србију, кренула је, према речима Ђорђевића, лавина информација о Србији и њеној историји, истакавши да је било врло значајно то што је уочи ове посете председник Србије Александар Вучић дао неколико интервјуа за разне кинеске телевизије, који су у Кини у великој мери искоришћени да се кинески народ обавести о томе да њихов председник путује у једну од најпријатељскијих земаља у Европи.
"Кинези знају да ми још нисмо део ЕУ, да нисмо у НАТО-у и то им јако одговара. Прва четири дана после објављивања вести (о посети Сија), од тада па до данас Србија је била у фокусу. Они имају обичај да прво дају домаће информације, али овог пута су биле међународне информације и ту је Србија била у врху. Пошто тада још није било дефинисано да ли ће председник Си ићи у Француску или неће, у свим вестима се помињала Србија", објаснио је он за К1 телевизију.
Почели тет-а-тет разговори председника Вучића и Сија
Председник Србије Александар Вучић и председник Кине Си Ђинпинг почели су данас тет-а-тет разговоре у Палати "Србија".
Вучић: Добро дошли, пријатељу
Си: Србија први партнер Кине у Централној и Источној Европи
Председник Кине Си Ђинпинг је изјавио данас у обраћању у Палати Србија да је почаствован и импресиониран величанственим дочеком у Београду, гостопримством и пријатељством српског народа, који потврђују да су односи две земље на високом нивоу и да између два народа постоји челично пријатељство.
"Живо се сећам посете из 2016. године, две земље су тада одлучиле да подигну односе на виши ниво, Србија је постала стратешки партнер Кине у Централној и Источној Европи, надам се да ће ова посета испунити ваша очекивања и показати допринос који Кина може да да Србији, поручио је Си.
"Веома сам срећан што сам овде у вашој прелепој и пријатељској земљи. Ви сте ме поздравили на аеродрому председниче Вучићу и остали политички лидери су били такође тамо и сада сам био почаствован тако величанственом церемонијом, импресиониран и дубоко дирнут", рекао је Си.
Он је навео да су сведоци томе да српски народ посматра кинески народ као своје челичне и најбоље пријатеље.
"Ово је заиста обострано и искрено пријатељство и постоји снажан осећај пријатељства између две земље и то поздрављам", рекао је Си.
Вучић: Данас пишемо будућност, само небо је граница
Председник Србије Александар Вучић захвалио је грађанима који су се данас окупили у великом броју на дочеку "челичног пријатеља Си Ђинпинга".
"Рекао сам му да ће као лидер велике силе свуда у свету наићи на поштовање, али нигде није као у нашој Србији, хвала вам што сте данас овде", поручио је Вучић.
Додао је да је ово историјски значајна посета кинеског председника.
"Данас пишемо будућност земље", поручио је Вучић.
Истакао је да је Народна Република Кина је била уз Србију пре 25 година, када је ова земља била уништавана.
"Кина недвосмислено подржава територијални интегритет Србије, а Србија исто тако сматра да је Тајван Кина", рекао је председник Србије.
Он је захвалио Сију на његовој подршци за Железару Смедерево, РТБ Бор.
"Знам да је само небо граница. Посебно хвала Сију што је увек показивао поштовање према нашој земљи, нека живи челично пријатељство", поручио је Вучић.
Истакао је да ће само уговор о слободној трговини донети нашим пољопривредницима сигурност и да ће почети извоз говеђег меса на огромно кинеско тржиште, а од 1. јула и потпуно слободан извоз јабука, шљива, боровница и многих других производа, као и ракије и вина.
Вучић је додао да су тарифе за друге земље између 38 и 62 одсто, док за нас из Србије неће бити тарифа.
Вучић је истакао да је за Србију од огромног значаја и то што Кина, уз налог и подршку Си Ђинпинга од 2016, значајно доприноси економском напретку Србије.
"Никада нећу заборавити Ваш говор када сте се обратили радницима у Железари Смедерево и када сте рекли да ћете покушати да решите наш деценијски проблем када нико није видео начин да се тај проблем реши. Ми и данас тамо имамо пет хиљада запослених људи који свих ових осам година примају уредну и пристојну плату, веома добру плату захваљујући вама, захваљујући Народној Републици Кини, предузећу ХБИС. Али то су још и друге хиљаде људи кооперантских предузећа које заједно са њима раде", рекао је Вучић.
Он је обавестио кинеског председника да су три кинеске компаније три највећа извозника из Републике Србије - Железара, Зиђин рудник бакра у Бору и Зиђин рудник злата.
"Сва три су највећи извозници, дакле три највећа извозника у нашој земљи. И захваљујући томе, захваљујући индустријској сарадњи, захваљујући развоју инфраструктуре, а у инфраструктурним објектима што смо урадили заједно и што планирамо заједно вредни су између 22 и 25 милијарди евра. Дакле, то је буквално подигло и обновило нашу земљу", поручио је председник Србије.
Додао је да имамо још много тога заједно да урадимо.
"Оно што је био наш сан, изградња пруге Београд-Будимпешта, ми на српском делу приводимо крају. И ми ћемо пре краја ове године, захваљујући изузетном ангажману ваше железничке компаније, успети да завршимо све радове на територији Републике Србије. Очекујемо да ће и наши мађарски пријатељи", рекао је Вучић.
Гужва испред Палате Србија
На платоу испред Палате Србија окупио се велики број људи како би дочекао и поздравио кинеског председника Си Ђинпинга, који се налази у дводневној посети Београду.
Уз повике "Србија, Кина" грађани су поздравили Сија, уз учешће почасне гарде Војске Србије и интонирање химне две земље.
Премијер Србије и министри на дочеку
Присутни су и премијер Милош Вучевић, као и велики број министара из Владе Србије, Синиша Мали, Ирена Вујовић, Ивица Дачић, Александар Мартиновић, Горан Весић, Дубравка Ђедовић Хандановић, Томислав Момировић, Маја Поповић, Братислав Гашић. Ту су и министри Ђурић, Мишчевић, Селаковић, Беговић, Ристић.
Грађани, носећи заставе Србије и Кине, од јутрос се окупљају око Палате Србија, где се очекује свечани дочек председника Сија уз учешће почасне гарде Војске Србије и интонирање химне две земље.
Кинеско МСП: Пријатељска осећања председника Си Ђинпинга према Србији
Портпаролка кинеског министарства спољних послова Хуа Чуњин објавила је видео на Иксу, у којем су евоциране успомене председника Кине Си Ђинпинга приликом прошле посете Србији, али и сусрета са српским званичницима у Пекингу, уз опис: "Пријатељска сећања председника Си Ђинпинга према Србији".
У двоминутном видеу истакнуте су фотографије предела Србије, а потом хронолошки догађаји када је председник Кине боравио у Србији, али и посета српског председника у Пекингу.
Весић: Са кинеском компанијом потписан протокол о набавци девет електромоторних возова
Министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић потписао је данас Протокол о разумевању и сарадњи са компанијом ЦРРЦ "Чангчун рејлвеј веикл" (CRRC "Changchun Railway Vehicles Co) о набавци нових девет електромоторних возова.
Овај документ је у Влади Србије у име ЦРРЦ потписао је председник Управног одбора те компаније Лиу Чанкинг. Весић је након потписивања протокола казао да је данас важан дан за железницу у Србији јер означава почетак изградње, опремања и модернизације градске железнице.
"Потписан је уговор за куповину девет електромоторних возова за брзине до 120 километара на сат", рекао је Весић. Он је нагласио да је набавка тих возова у циљу осавремењавања возног парка "Србијавоз а.д." за потребе саобраћаја возова на будућој новоизграђеној прузи Земун Поље - Аеродром "Никола Тесла" - Национални стадион и повезивања цента града Београда и околних насеља са специјализованом изложбом "ЕКСПО 2027".
Палата "Србија": Новинари пред дочек председника Народне Републике Кине
Велики број грађана окупило се испред Палате "Србија"
Велики број грађана окупио се испред Палате "Србија" како би поздравио кинеског председника Си Ђинпинга.
После церемоније свечаног дочека кинеског председника, уследиће састанак председника Вучића и Сија.
Измене у саобраћају због посете кинеског председника
Због званичног дела посете кинеског председника Сија Ђинпинга и свечаног дочека испред Палате "Србија" дошло је до измена у саобраћају на Новом Београду и у Земуну, што укључује и повремено затварање појединих улица и булевара.
Постројена гарда: Све спремно за дочек
У току су последње припреме за свечани дочек испред Палате Србија. Српски гардисти су у строју.
Вучић: Овом посетом учинили сте огромну част нашој земљи и народу
Председник Вучић је поручио приликом дочека кинеског председника на аеродрому "Никола Тесла" да је овом посетом учинио огромну част српској земљи и народу, који искрено воли Кину и цени пријатељство те земље.
"Поштовани председниче Си, уважени пријатељу, добро нам дошли у Србију! Овом посетом учинили сте огромну част нашој земљи и народу, који искрено воли Кину и цени пријатељство Ваше велике земље. Визија света за коју се залажете, дала је инспирацију и снагу и нашој малој земљи која данас храбро и поносно корача путем напретка и успеха", написао је Вучић на Инстaграму.