Савет за штампу "Косова" одбио жалбу УНС-а поводом лажне вести о Мартовском погрому
Удружење новинара Србије (УНС) је саопштило да је Савет за штампу тзв. Косова(СШК) одбио жалбу коју је УНС на поднео поводом текста "Данас, 20 година од мартовских немира", објављеног на сајтовима Радио-телевизије Косова (РТК) на српском и албанском језику, преноси "Косово онлајн".
Генерални секретар УНС-а Нино Брајовић каже да се СШК доношењем ове одлуке солидарисао са објављивањем лажне вести.
УНС је у жалби навео да су у информацијама објављеним на сајтовима РТК на српском и албанском језику поводом 20. годишњице Мартовског погрома прекршене професионалне норме и да је оваквим извештавањем директно угрожава безбедност читаве заједнице.
Како подсећају, на сајту Радио-телевизије Косова (РТК) на српском језику је на 20. годишњицу од Мартовског погрома поновљена лажна информација, објављена 16. марта 2004. године, да су се тројица албанских дечака утопила у реци Ибар "док су бежали од групе српских младића".
Након што је Удружење новинара Србије (УНС) са својим огранком на Космету реаговало, сајт Радио телевизије Косова је променио вест наглашавајући да је "коригована након претходне ненамерне техничке новинарске грешке, због чега се извињавају".
РТК је том приликом уклонио део информације у којем се тврди да су се "три дечака Албанаца удавила бежећи од младих Срба", али нису навели да је вест о којој говоре била неистинита.
УНС се жалио и на првобитну и на кориговану верзију, наводећи да је прекршен Кодекс за штампу 'Косова' члан 2, који се односи на истинитост извештавања и члан 3, који се односи на подстицање и говор мржње.
Ипак, Савет за штампу Косова одбио је жалбу, констатујући да ниједан од поменутих чланова није прекршен.
У одлуци СШК пише да је новинар РТК само "описао ситуацију која се десила пре 20 година наводећи да је вест о утапању деце – док их гоне млади Срби – имала велики одјек".
"Медиј није проценио да су се 'деца утопила у реци након што су их прогонили млади Срби', већ је само указао какав је одјек имала таква вест", наводи Савет за штампу Косова.
Иначе, у првом ставу члана, Истинитост извештавања Кодекса за штампу Косова наводи се да "новинари и уредници у свом целокупном раду обезбеђују поштовање истинитих чињеница и право јавности да зна истину".
Информацији на коју се УНС жалио Савету за штампу, а коју је објавио РТК, како каже генерални секретар УНС-а Нино Брајовић, недостаје суштинска чињеница да би била истинита, а то је да је у питању лажна вест, која је, како тачно наводи РТК, "имала велики одјек".
"Да, имала је велики одјек. Њена последица је седамнаестомартовски погром у ком је убијено 19 људи и уништено 39 цркава и манастира, попаљена села и урбане средине, претучено и малтретирано више од 900, а протерано око 4.000 Срба. Савет за штампу, нажалост, уместо да констатује да је вести коју је објавио РТК недостајало битно обележје да је лажна, игнорише ту чињеницу и солидарише се са понављањем лажне вести која је имала трагичне последице по српску заједницу на Косову и Метохији. Имали смо лажну вест, а сада имамо њену рехабилитацију и лажни Савет за штампу 'Косова'", додаје Брајовић.
Како је УНС претходно писао, осим изостављања чињенице да је у питању лажна вест, у информацији објављеној на РТК није наведено ни да су у Погрому страдали Срби, већ се као страдали наводе само Албанци.
Упркос понављању лажне информације, која је, како и сами новинари РТК наводе, постала разлог нереда, из Савета за штампу "Косова" кажу да је и првобитна верзија овогодишњег текста РТК "била коректна".
"Медиј је предузео мере и побољшао тај текст, уклањајући реченицу која се односи на наводни прогон деце од стране младих Срба – иако то није била ни изјава нити став медија, већ је поменуто само у контексту одјека који је вест имала и утицаја на изазивање немира", наводи се у образложењу СШК.