Гордана Силјановска Давкова, која је јуче убедљиво победила на председничким изборима у Северној Македонији није у предизборној кампањи ни једном употребила званично име своје државе које је, под притиском Грчке, наложено Преспанским споразумом за време власти СДСМ Зорана Заева.
Силјановска је рекла да име државе "поштује" али да га неће користити. Симболична најава нових ветрова који од јуче дувају Северном Македонијом.
Шта чека Северну Македонију после убедљиве победе Давкове и ВМРО – ДПМНЕ и на председничким и на парламентарним изборима и после још убедљивијег пораза СДСМ под чијом је управом држава и променила име, доводећи у питање македонски идентитет, што је део Македонаца доживео као понижење, тешку увреду...
"Криминал, корупција, неспособности, тендери, отета држава, непотизам и још стотине других последица које су довeле државу до патње, а народ до разочарења, вечерас су коначно поражени. Поражени су преваранти и поделе", рекао је у првом обраћању јавности лидер ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски.
Мицкоски је на месту лидера ВМРО ДПМНЕ наследио Николу Груевског који је у међувремену под теретом оптужби напустио Македонију, и који је, памте то још неки, ако ништа друго оно барем напустио седницу Владе Македоније и председавање препустио потпредседнику Албанцу када је одлучивано да Македонија призна независност Косова.
Председник Демократске партије Срба у Македонији Иван Стоилковић за РТ Балкан потврђује да је договор са ВМРО ДПМН направљен да се очекује реализација и да ће његова партија бити део Владе Христијана Мицкоског.
Што се тиче избора, резултат је за њега – очекиван.
"Била је епска битка са веома јаким противником који је до краја савладао све изборне и предизборне манипулације. Али, једноставно, толико су били застранили, да су грађани на крају морали да ствари узму под своје. Ово је веома велика победа пре свега македонског народа зато што је после година националног понижења, недостатка правне државе, урушавања свих институција, предаје власти у руке водећих албанских партија, промена политике и спољне и унутрашње везано за питања регионалног карактера без обзира на декларативне изјаве о пријатељству са Србијом, сетимо се само спонзорства резолуције о Сребреници, једноставно морало доћи до промене", каже Стоилковић.
Он после избора очекује једну сасвим нову политичку ситуацију, повратак поверења у државу, македонски народ ће, каже, "морати да изађе на крај са вишегодишњим националним понижењима".
"Мораће да се побољшају услови живота, а они се не могу побољшати без побољшања услова привреде. У том смислу Србија је један од најважнијих, најпоузданијих партнера Македоније. Ту имамо причу везано за укључење македонске привреде као испомоћ у реализацији пројекта ЕКСПО у Србији. Имамо већ стару причу о брзим пругама, Србија их развија до македонске границе, надам се да ћемо као македонска влада у том погледу користи српска искуства. За то су заинтересовани много већи глобални играчи. Ти велики пројекти су обично и мировни пројекти, то је веома важно и ту Македонију очекује доста посла", набраја Стоилковић.
Председник Демократске партије Срба у Македонији каже даље да са променом власти очекује побољшање атмосфере не само између два народа, него и између државних руководстава.
"Са македонске стране имаћемо политичаре који неће само декларативно причати о побољшању односа са Србијом а иза леђа правити свакојака непочинства већ ће то бити далеко партнерскији, искренији однос. Неке велике, крупне приче, о промени имена рецимо, биће отворене у јавности", очекује Стоилковић
"Промене су биле очекиване зато што је незадовољство код народа тињало дужи низ година што због сервилности Социјал-демократског савеза ка Албанској демократској унији за интеграције, што кроз олако препуштање државотворности кроз губљење имена, што кроз пристанак на уставне измене, улазак Бугара у устав...", оцењује за РТ Балкан Милутин Станчић из Српског културног центра Спона из Скопља и наглашава да у овом контексту посебно ваља имати у виду да је "све што се од 2017. године и промене власти променило – јесте промена имена државе и улазак Македоније у НАТО".
"Међу овим аргументима је свакако и јака упоришна снага албанског електората који је формирањем министарства за политички систем где је Aртан Груби као вицепремијер буквално добио не само зграду и секретарицу, саветнике, него читав корпус људи, 800 запослених, као озбиљну, можда паралелну структуру власти. Све то је кумовало незадовољству македонског народа који је више казнио СДСМ него што ВМРО има толико присталица", каже за РТ Балкан Станчић.
Шта ВМРО са Горданом Силјановском Давковом као председницом државе и новом владом доноси ново Северној Македонији и региону, колико је данашњи ВМРО ДПМНЕ нов, другачији у односу на ВМРО и платформу Николе Груевског?
"Треба имати у виду да су постојале доста јаке трзавице које структуре људи су окренуте ка Грувеском и какви су односи Груевског и Мицкоског. Треба такође знати да иако га је Груевски поставио, Мискосци је удаљавао од њега, хтео је да рашчисти са том баштином. Да би добио подршку западно-еврпског фактора Мицкоски ће морати да се дистанцира од те неке реторике и старих људи, и очито је да ће он унети нови импулс и нови курс. Очекујем заокрет али не очекујем неке велике самосталне потезе који ће дистанцирати Македонију од ЕУ и НАТО. Пре ћемо имати репризу нечега што је било у Црној Гори - велика очекивања од промене власти, а заправо ти велики курсеви, НАТО, признање Косова, евроинтеграције, ће заправо остати на снази", каже Станчић.
Према речима нашег саговорника, ВМРО је са 59 од 120 мандата у Собрању више него комотан, а остаје питање је да ли ће Максим Димитриевски из Покрета За нашу Македонију (ЗНАМ) ући у коалицију са њима.
"Знам Максима Димитриевског и његов улазак у владу биће сигнал да ли ту иза стоји америчка администрација као и да ће у почетним годинама популистичким методама успети да задовоље импулс и незадовољство народа. Очито је да ће, ако се Баднетер буде поштовао, у Владу и опозициона албанска структура и можемо после толико година владавине видети и одлазак Албанске уније за интеграције иако су у албанском корпусу они победници", каже Станчић.
Говорећи о томе шта победа Гордане Давкове и ВМРО ДПМНЕ доноси региону и Србима у Македонији, наш саговорник каже да је веома важно што их је Давкова убедљиво добила и што неће бити политичке кризе.
"Она је у првом обраћању после победе рекла да резултат није само импулс национализма и патриотског блока Македонаца, већ да је она кампању водила на више језика, да ће у свом тиму имати и представнике мањих етничких заједница. Видећемо како ће све то функционисати, колико ће у извршну власт бити укључене националне мањине, и видећемо свакако какав ће бити однос према Србима. Велика је еуфорија Мицкоског али чекаћемо прве резултате", каже Станчић.
Историчар Александар Раковић говорећи о разлици ВМРО у време Николе Груевског и данас, за РТ Балкан подсећа да је ВМРО још у време Грувеског почео да игра на просрпску карту.
"Последњи велики ВМРО ДПМН митинг у Скопљу, највећи у Македонији, био је пун српских застава у првим редовима. Груевски је отворено почео да игра на тај сентимент код Македонаца, просрпски, пробеоградски, пројугословенски у том смислу. Мицкоски мислим да нема намеру да одступи од тога. Он ће ићи на то да односи са Београдом буду што бољи. Очекујем релаксацију односа, пре свега нема ДУИ-а у свему томе, нема УЧК у власти у Македонији и све је некако лакше", каже Раковић.
Он очекује и да код новог македонског премијера "неће бити израженог еврофанатизма, јер Мицскоски добро разуме линију Вучић – Орбан која је конзервативна струја, шити интересе својих земаља, а ту негде ће се и он привезати".
"Види он и посету Сија Београду, он је образован човек, и мислим да ће одиграти солидину партију овде", закључује Раковић.