Пар сати пошто је у Скупштини Црне Горе најавио да ће Црна Гора гласати за резолуцију УН о Сребреници и да "нема проблем да то уради", премијер Милојко Спајић изјавио је да "амандмани које је предложила Црна Гора нису усмерени против било кога, већ су ту да смире политичку ситуацију". Спајић је додао да гласањем за резолуцију о Сребреници Црна Гора "не осуђује српски народ, Србију, нити Републику Српску, а предложени амандмани управо обесмишљавају наратив да су Срби геноцидан народ".
"То не постоји, ниједан народ није геноцидан, нису ни Немци", рекао је Спајић у интервјуу на Првом програму ТВЦГ.
Премијер Црне Горе искористио је јучерашњу седницу НС ЦГ и да уз очекивану најаву о гласању за резолуцију у УН саопшти и да ће просечна плата у овој држави до краја године бити – 1.000 евра, као и да Црну Гору у блиској будућности чека чланство у Европској унији.
Истовремено, подгорички портал ИН4С позвао је синоћ "Српску православну цркву, а посебно њену Митрополију црногорско-приморску и високопреосвећеног Митрополита Јоаникија, да изопште из православља све оне чланове извршне власти и све оне чиниоце других нивоа власти у Црној Гори који се изјасне за подршку резолуцији о геноциду у Сребреници, а православне су вероисповести".
Овај портал упутио је осим овог и "позив на хитно јединствено и снажно деловање свих српских јавних субјеката – од медија, преко невладиних удружења – до политичких партија и коалиција како би се осујетила намера дела извршне власти у Црној Гори да под уценама центара моћи у Уједињеним нацијама подржи предлог резолуције "Међународни дан рефлексије и комеморације геноцида у Сребреници 1995".
"Срби нису геноцидан народ нити се у Сребреници догодио геноцид. Не негирамо да се догодио страшан злочин и осуђујемо га. Премијера Милојка Спајића подсећамо да није добио мандат од српског народа да би гласао за антисрпске резолуције. Гласање за резолуцију о наводном геноциду у Сребреници у Уједињеним нацијама и гласање у Стразбуру за чланство терористичке творевине коју неки зову 'држава Kосово' у Савету Европе – црвене су линије преко којих српски народ у Црној Гори не сме да пређе", саопштио је овај портал, позивајући представнике српских политичких партија у Скупштини Црне Горе да ускрате подршку Влади Милојка Спајића уколико истраје на опредељењу да Влада подржи резолуцију о геноциду у Сребреници.
Председник Слободне Црне Горе Владислав Дајковић позвао је синоћ "друге српске партије да ускрате подршку Влади, подгоричком парламенту и другим локалним властима како би сачували образ у овим ужасним временима".
"Тужним срцем сам примио информацију премијера Црне Горе Милојка Спајића да ће званична Црна Гора гласати за 'резолуцију о Сребреници'. То значи да ће жиг геноцидног народа носити и наша деца и унуци која Богу и народу ништа нису згрешила. Милојко Спајић је без сумње талентован економиста, али захваљујући његовој Влади ће наша деца сутра у школи читати да припадају геноцидном народу", наводи се у саопштењу Дајковића.
Председник Скупштине Црне Горе и лидер Нове српске демократије Андрија Мандић изјавио јуче да ће политички представници српског народа предложити Скупштини да усвоји Резолуцију о геноциду у Јасеновцу.
"Очекујем да ћемо имати подршку и власти и опозиције, јер мислимо да један такав злочин такође треба да осуди овај Парлемент", казао је Мандић.
Књижевник Милутина Мићовића за РТ Балкан јутрос каже да "одлуку да Црна Гора гласа у УН за резолуцију о почињеном 'геноциду' у Сребреници, доживљава као продужетак НАТО бомбардовања српских земаља, сад другим средствима".
"Сада се директно бомбардује колективна свест српског народа, његова историја и култура, карактер. Подржавање те резолуције од стране црногорске владе додатна је срамота Црне Горе и насиље над истином и савешћу њеног носећег народа – српског. Црна Гора је, нажалост, заузела тај курс, управо у време бомбардовања српског народа '99. од стране НАТО-а", каже Мићовић.
Додаје да је Црна Гора "погазила тада своју јуначку традицију и постала слуга светских моћника, управо оних моћника који су је бомбардовали и у прва два светска рата".
"Тај политички курс Црне Горе води је у антисрпство, што је друго име за уништење свог историјског достојанства, окретање леђа и својим историјским пријатељима и пут у своју безличност и нестајање. Са тим се Срби у Црној Гори не мире што су и показали.
С друге стране, агресивно диктирање мањим државама правила понашања, од стране САД, говори о унутрашњој кризи западног света, који у судару с Русијом губи статус светске силе и своје културно и демократско достојанство", наводи Мићовић.
"Овај левијатански напад на достојанство српског народа говори о његовој важности који стоји на путу као препрека остварењу тих тоталитарних намера света који се већ понаша као рањена звер. Не могу, ипак, да не верујем у свој народ. Верујем поред многих антинародних и антиисторијских потеза званичне црногорске власти. Верујем да ће народ издржати све и сачувати образ и достојанство и своје историјске пријатеље", закључују књижевник Милутин Мићовић у изјави за РТ Балкан.
Председник Слободне Црне Горе Владислав Дајковић за РТ Балкан каже да је "као председник партије која је део владајуће коалиције у Главном граду, али и као Србин, дужан да изрази дубоко неслагање са предлогом текста поменуте резолуције", јер сматра да би се њеним усвајањем "испунио главни циљ: планетарни геноцидни аусвајс на чело свих Срба, ма где живели".
"Много важније од онога што мисли званично Сарајево, Вашингтон или Брисел је шта мисле они Срби који су гласали за НАТО странке у Црној Гори, јер те странке данас хоће да донесу одлуку да је српски народ геноцидан. Наравно, то се не односи само на српски народ у Републици Српској или Србији, него и у Црној Гори. Постављам питање: какве везе наша малолетна деца данас имају са одлуком Владе о 'резолуцији о геноциду у Сребреници', кад знамо да нису били ни рођени у то време?", пита Дајковић.
"Према тексту поменуте резолуције успоставиће се 'Дан сећања на жртве геноцида у Сребреници' на нивоу целе планете, ваљда да се упише у колективно сећање свих народа на свету да су тамо неки 'зли Срби' починили геноцид, а онда ће, по већ осмишљеном сценарију, да то сећање 'по дубини' спусте и у наш образовни систем. Најзад, главно питање је шта ћемо да одговоримо нашој деци кад нас једног дана питају да ли смо били део власти – на градском или државном нивоу – када је та резолуција усвојена', речи су Дајковића за наш портал.
"Због свега наведеног сматрам да све српске партије у Црној Гори – од најмањих до највећих – треба јасно да се одреде о том питању и кажу 'НЕ' таквим иницијативама по цену свега, а камоли по цену даљег учешћа у било ком нивоу власти", закључује Дајковић.
"Инсталирана власт донела је одлуку каква се и очекивала. Срби у Црној Гори налазе се у врло сложеној позицији. Полако али сигурно гасе се очекивања о неким озбиљнијим променама. Прихваћене су све нелегитимне одлуке бивше власти. Свесни смо издаје црногорске власти и све морамо бранити из почетка", кратко за РТ Балкан каже Момо Вуксановић, председник Српског националног савета у Црној Гори.
"Гласањем за антисрпску резолуцију о Сребреници у Генералној скупштини Уједињених нација Црна Гора ће по трећи пут дати свој допринос жигосању српског народа као геноцидног. Први пут је то учинио ДПС-ов криминогени режим под диригентском палицом добротвора 'Мајки Сребренице', Мила Ђукановића, други пут, лета 2021. године, Влада Здравка Kривокапића уз садејство Демократа и целокупне опозиције предвођене ДПС-ом и данас када је Влада Црне Горе одлучила да подржи резолуцију коју су пред УН предложиле Немачка и Руанда. Међутим, овај последњи потез Владе Милојка Спајића оставиће много дубљи траг на будуће односе Србије и Црне Горе него ли прве две срамне резолуције усвојене у Скупштини Црне Горе, јер ће званична Подгорица дати допринос међународном жигосању српског народа пред очима целокупног света. Премијер Милојко Спајић остаће упамћен као први премијер једне земље који је трећину свог становништва (српски народ) прогласио геноцидним", пише синоћ у ауторском тексту подгорички портал "Борба".