Вучевић о најави ЦГ да ће подржати резолуцију о Сребреници: Односи ће бити нарушени

Премијер Србије је мишљења да је одлука Владе Црне Горе да гласа за резолуцију о Сребреници, али и неких других који живе у региону, показује какав однос имају према Србији

То што се Влада Црне Горе споразумно обавезала да води проевропску политику и како је рекао Милојко Спајић да му није никакав проблем да призна да је у Сребреници био геноцид, не видим као пријатељски гест пријатељске државе, изјавио је премијер Србије Милош Вучевић и додао да ће та резолуција бити усвојена зато што су велике силе стале иза ње.

"Са таквом одлуком Црне Горе суштински ће бацити најмање трећину становништва Црне Горе која се изјашњава као Срби", рекао је Вучевић и додао да се нада да је Црна Гора свесна одлуке коју доноси.

Мишљења је да одлука Владе Црне Горе да гласа за резолуцију о Сребреници, али и неких других који живе у региону, показује какав однос имају према Србији.

"Црна Гора је наша најближа држава, мислим историјски, културно, национално, народно. Ми смо најближе државе, нећу да кажем истоветни народи, две државе где Срби живе у великом броју. Ово је нешто што не може да се не коментарише да ће нарушити однос између нас", рекао је Вучевић за ТВ Пинк .

Додаје да Црна Гора има право да процењује своје политичке интересе али, како каже, морају да буду свесни да овим потезом и најавом не чине ништа добро у односима две земље.

"Србија не жели да се врати и закопа у прошлост, хоћемо да чувамо политику сећања према жртвама. Разумемо бол Бошњака и страдања других народа, у Сребреници се десио стравичан злочин, али и Бошњаци морају да разумеју наш бол за жртвама у Братунцу, или да разумеју наш бол због протеривања више од 100. 000 Срба у Сарајеву", рекао је Вучевић.

Поручује да сви грађани Србије морају да разумеју шта се крије иза гласања срамне резолуције о Сребреници.

"Следеће ће бити тужба против Србије да смо ми починили геноцид, покушаће да обнове судске поступке пред међународним судовима, и да траже ратну одштету од нас. Интересантно је да није геноцид у неком другом делу света кад се нешто деси пута 10 горе, да није геноцид оно што се десило у Другом светском рату. Јасеновац није геноцид, али баш ово што се десило у једној општини јесте геноцид", поручио је премијер Србије.

Си један од двојице најмоћнијих људи на свету

Вучевић се осврнуо и на посету Си Ђинпинга Србији и упоредио са посетом кинеског председника Француској.

"Када долази Си у Србију онда је то изолација Србије, а када председник Си дан раније буде у Паризу са Макроном онда је то нормална европска агенда и политика. Па сви се утркују да се виде са председником Сијем, он је сигурно један од двојице најмоћнијих људи на свету. Све велике државе желе да имају контакт са Народном Републиком Кином, сви велики лидери желе да их угости председник Си", рекао је Вучевић.

Каже да није могао да буде имун када је чуо како председник Си види улогу Србије и пре свега председника Вучића, кад каже да имамо јасну и препознатљиву политику у свету.

"Сви знају да је Србије једна мала слободарска и независна држава и да јој нико не диктира на мејлове или факсове оно што морамо да потпишемо. Размишљамо својом главом и седимо на својој столици", поручио је Вучевић.