Председник Србије Александар Вучић изјавио је да ће вечерас највероватније отпутовати у Њујорк где ће бити одржана седница Генералне скупштине Уједињених нација, пре тога и Савета безбедности, у вези са за резолуцијом о Сребреници. Он је захвалио Вархељију на "прецизним речима око непотребности постојања колективне или немогућности карактерисања читаве једне нације као колективног кривца за злочине који су почињени".
"Мислио сам да ћу доћи у Котор али ћу највероватније морати да идемо на седницу Генералне скупштине Савета безбедности, а то ће бити у среду. Идем највероватније вечерас у Њујорк. Пружићу им одговор какав заслужују", рекао је он и додао да ће их "болети глава, баш као што нас боле срце и душа за оно што они нама раде са резолуцијама".
"Разговарао сам о три, не лаке економске ствари за нас везане за то јединствено тржиште. Оне се тичу државне помоћи, визног режима и раздвајања предузећа у оквиру наших јавних предузећа, дакле да бисмо могли да испоручимо најбоље резултате. То некада нису увек све сасвим лаке ствари, посебно око државне помоћи и јавних набавки, али је то наш посао и то ћемо да решимо", рекао је Вучић.
Он је објаснио да је то прво због људи који плаћају дознаке, а има их много из иностранства, да не би морали да плаћају посебне таксе и ту би уштедели чак и око 20 одсто.
"Ми смо предложили отварање такозваних зелених линија за наше камионе. По први пут смо покренули укидање такозване ПЕМ конвенције за земље које нису чланице Европске уније, што је страшно важно", додао је он и нагласио да Србију очекује значајан скок по питању животног стандарда, висине плате и пензије.
Председник је открио да је Србија с Европском унијом 2023. године остварила укупну размену трговинску и услугама 50,8 милијарди, од тога чак 24,8 милијарди је био извоз. "Готово 50 одсто, готово, извините, 95 одсто покривеност увоза извозом, што никада раније није био случај и веома сам поносан на то, али то радимо захваљујући управо фабрикама из Немачке", рекао је он.
Вучић је нагласио да Вархељи има један оптимистичан план, да се у наредном мандату направи велико проширење Европске уније у којем би требало да учествује и Србија.
"То би за нас биле изузетне вести, осим што смо ми, нажалост, то више пута слушали, али посматрајући геополитичку ситуацију, познавајући, знајући озбиљност и одговорност господина Вархељиjа, верујем да је говорио и срца и из главе колико и зна и колико је могуће предвидети те догађаје. Ја нисам сигуран да је толико годину унапред могуће све предвидети, али ми ћемо да се спремамо. Ја се надам да оно што је с правом замерио Вархељи, а то је наша неусаглашеност са њиховом спољном политиком, не буде сметња, сасвим сам сигуран да ћемо отворити трећи кластер, много нових поглавља и да ћемо се приближити отварању готово свих поглавља до краја године", рекао је Вучић.
О Украјини, Зеленској и дипломатији Србије
Вучић је, на питање новинарке о сусрету са супругом председника Украјине, Еленом Зеленском, за који се верује да се крије, одговорио да је њу и министра страних послова Дмитрија Кулебу замолио да не буду на другој страни поводом Савета Европе у Стразбуру и да не буду против нас и у Генералној скупштини Уједињених нација.
"Данас смо разговарали о економском форуму који треба да организујемо овде у Београду, како да привучемо украјинске бизнисмене и обрнуто. Пре три дана у овој земљи је био председник Народне Републике Кине. Писали су да Вучић кува жабу како би обавестио народ да Србија неће да буде на европском путу. И сад ми реците шта је у томе лоше? Хоћете тад да ми кажете да сам руски плаћеник? Ја нисам руски плаћеник. Нисам ни европски, ни амерички. Радим само за Србију. И борим се за Србију", подвукао је председник Србије.
Он је нагласио да се у јуну очекује велика победа Украјине на политичком плану у Бриселу.
"Ако мене питате, моја процена је, када год да буде улаз, нико неће ући пре, можда само симултано и истовремено са Украјином. За њих је Украјина апсолутно најважнија, немам ништа против. Има огроман број становника, значајна територија. Тако да ја мислим да ако они мисле да то праве, онда мисле да иде и Украјина и Молдавија и Грузија, те три земље плус Западни Балкан. Само запишите ове моје речи па за четири године да се сетите да је био неко ко вам је тачно рекао како ће то да изгледа", открио је шеф државе.
Вархељи: Надам се да ће са следећом ЕК Србија приступити ЕУ
Срећан сам што могу да видим плодове рада дугог пет година, рекао је комесар Европске уније за суседску политику и проширење Оливер Вархељи после састанка са председником Србије.
"Надам се да ћу са наредном комисијом видети Србију у ЕУ, да ће се придружити у следећем мандату јер ће наредна Европска комисија морати да буде комисија проширења. Сав рад ће морати да се усмери на нове чланове", рекао је Вархељи и додао да спремају замајац, како би наредна комисија могла да донесе позитивне резултате.
Вархељи је нагласио да је усвојен план раста и да се почело са реализацијом.
"Почели смо са реализацијом, то је једна од тема о којима смо разговарали. Надам се да ћете прве резултате моћи да видети овде у Србији, тако да бисмо могли онда одмах да пређемо на план убрзања процеса придруживања, значи убрзање реформи, убрзање реализације услова за придруживање као и постизање приступа јединственом тржишту, што значи доношење користи грађанима и привреди и пре самог проширења", рекао је он.
Комесар је казао да је кључно да се реализује план раста, што би требало да буде на нивоу региона.
"Заједничко регионално тржиште није могуће ако појединачно земље приступе јединственом тржишту. Зато ће ово постепено приступање, како то зовемо у Бриселу, бити круцијално, биће кључно", рекао је Вархељи.
Нагласио је да је издвојено додатних 6 милијарди евра.
"Са тим пакетом заједно са економско инвестиционим планом од 30 милијарди евра, Србија и цео регион ће имати користи од интензитета помоћи који може да се упореди са оним интензитетом помоћи који земље чланице добијају из кохезионог фонда до 2027. године", оценио је комесар.
Потребно је да се Србија више усклади са политиком ЕУ, поновио је.
Када је реч о резолуцији о Сребреници, Вархељи је казао да се не слаже са идејом колективног кажњавања, "то није део наших вредности".
"Не слажем се апсолутно са ставом о колективној кривици и колективном кажњавању. То није део наших вредности, не мислим да је то одржив избор и да доприноси превазилажењу свих страхота балканских ратова. Знамо, осудили смо злочине против човечности. Ти људи морају у потпуности да сносе одговорност за то. Ми то знамо зато што постоје пресуде које треба да се спроведу. И већ смо видели чему појам колективне кривице води. Када говоримо о геноциду Сребреници морамо да се сетимо жртава, морамо да памтимо шта се десило, али не треба да ширимо колективну кривицу на један народ, на једну нацију", подвукао је он.
На састанку су били присутни амбасадор ЕУ у Србији Емануеле Жиофре, амбасадор Србије у Мисији у Бриселу Данијел Апостоловић, министарка за евроинтеграције Тања Мишчевић и министар спољних послова Марко Ђурић.
Састанак је почео нешто после 17 часова у згради Председништва на Андрићевом венцу. После билатералног састанка, уследио је пленарни састанак, а потом и изјаве за медије.