Амбасадор Кине у Србији Ли Минг истакао је да је посетом председника Кине Си Ђинпинга Србији и топлом добродошлицом који му је приредио српски народ на челу са председником Александром Вучићем отворено ново поглавље у сарадњи две земље и потврђено челично пријатељство које је издржало тест историје и глобалних промена.
Ли је на конференцији за медије поводом гостовања председника Кине Србији, одржаној у новоотвореном Кинеском културном центру у Београду нагласио да је Србија прва земља у Европи са којом ће Кина изградити Заједницу за заједничку будућност, а да су економска и културна сарадња два значајна стуба на том путу.
Кинески дипломата је подсетио да су председници Вучић и Си потписали Заједничку изјаву Републике Србије и Народне Републике Кине о продубљивању и подизању свеобухватног стратешког партнерства и изградњи заједнице Србије и Кине са заједничком будућношћу у новој ери и подсетио да је, поред тога, током дводневне посете кинеска делегација разменила још 28 докумената о сарадњи.
Ли је нагласио да је кинески председник током посете саопштио и шест практичних корака ка реализацији Заједнице за заједничку будућност.
Он је оценио да је посетом Сија Србији међусобна сарадња Кине и Србије досегла нови историјски ниво и додао да та сарадња може бити пример другим европским државама.
"Кина и Србија су прави пријатељи и партнери, однос две стране је чврст као стена, координација на билатералном плану је течна и блиска, а наше челично пријатељство је издржало тест историје", рекао је Ли.
Ли је изразио уверење да ће под руководством председника Вучића и Сија Заједница Кине и Србије са заједничком будућности остварити нове перспективе у периоду који предстоји.
Слично историјско искуство
Ли је додао да је у кључној фази развоја односа две земље консензус председника Вучића и Сија по важним питањима имао значајну улогу у унапређењу односа.
Он је истакао да Србија и Кина поседују слично историјско искуство и да су две земље једна другу одувек третирале као пријатеља.
"Делимо сличне или исте перспективе по значајним регионалним и глобалним питањима. Залажемо се за владавину права и правичности на међународној сцени и супротстављамо се хегемонизму", истакао је кинески дипломата.
Ли је нагласио да однос Србије и Кине напредује не само на оним пољима у којима традиционално постоји сарадња попут инфраструктуре, већ да је она све боља и боља и на економском пољу, али и по питању културне и научне размене.