Узимајући у обзир неспорну чињеницу да Срби нису геноцидан народ, сматрам да, с обзиром на потенцијал ескалације коју би могло да изазове усвајање резолуције, постоје јаки разлози да се не усвоји такав документ, истакао је историчар, аналитичар и потпуковник резервног састава немачке војске др Марк Штефан Петерс у отвореном писму немачком канцелару Олафу Шолцу, преносе "Новости".
Петерс је поводом иницијативе Немачке и Руанде да се ратни злочин над муслиманима у Сребреници 1995. године прогласи геноцидом, немачком канцелару поручио да догађај у Сребреници јесте у својој суштини био злочин и да га осуђује као и сваки други злочин, те да се Међународни суд правде у Хагу већ 2007. одредио према том догађају и "несумњиво дао снажан сигнал жртвама".
"Желим да укажем и на потенцијал за ескалацију у вези са могућим усвајањем резолуције УН у њеном садашњем облику, на шта указују и најаве Милорада Додика, председника Републике Српске, који је наговестио могућност проглашавања њене независности, а тиме и распад БиХ", наводи Петерс.
Петерс је указао и на упозорење актуелног министра српске дипломатије Марка Ђурића, који је пре три недеље у Њујорку затражио да "подносиоци и спонзори резолуције о Сребреници повуку тај предлог, како не би продубио проблеме у иначе осетљивом региону".
"Због свега наведеног, а и због већ наглашене чињенице да Срби нису геноцидан народ, желим да препоручим немачкој влади и немачким бирачима да у Генералној скупштини УН постоје јаки разлози против усвајања предложене резолуције у њеној садашњој верзији", наглашава Петерс.
Током боравка ових дана у Новом Саду, он је био гост и "Архива Војводине". Подстакнут, како каже, дужим разговором о разним историјским темама, укључујући и ратове деведесетих, са директором др Небојшом Кузмановићем одлучио је да канцелару упути отворено писмо.
"Знате, ви Срби сте много емотиван народ, а ми Немци смо прагматични и рационални. Рационално сам размишљао. Сматрао сам својом часном дужношћу да као припадник немачког народа изнесем овај свој став", рекао је Петерс.