Пријем тзв. Косова у Савет Европе и даље је на чекању, а како оцењује "Ноје цирхер цајтунг", Запад тиме врши притисак на премијера привремених приштинских институција, Аљбина Куртија, који је изиграо поверење својих партнера.
"Ова епизода је пример губитка поверења Запада у Приштину", оцењује швајцарски лист "Ноје Цирхер цајтунг" (НЦЦ) у чланку о томе како је чланство тзв. Косова у Савету Европе за сада пропало.
Наводи се да је дуго изгледало да је враћање црквене земље манастиру Дечани било последњи услов. Али онда су западне земље – Немачка, Француска, Италија – подсетиле тзв. Косово на формирање Заједнице српских општина (ЗСО).
Прошле недеље Приштина је наводно попустила у последњем трену, и обећала да ће послати сопствени нацрт статута ЗСО на проверу тзв. уставном суду у Приштини.
Но, амбасаде западних земаља одговориле су да то није довољно – траже се конкретни кораци у оснивању ЗСО која је договорена пре пуних једанаест година.
У западним министарствима спољних послова, пише циришки дневник, "убеђени су да Аљбин Курти делује само под великим притиском".
"ЗСО заправо нема никакве везе са Саветом Европе, она је предмет преговора Косова и Србије. Ту Запад по сваку цену жели напредак. Курти пак нема поверења у тај процес и уместо тога покушава да дрским солирањем Србију доведе пред свршен чин", бележи циришки лист.
У то спадају, како додаје НЦЦ, укидање српског динара или недавна забрана патријарху Порфирију да уђе на Косово и Метохију.
"Тиме Курти не минира само Београд, већ редовно и западне савезнике који, напослетку, у виду Кфора гарантују безбедност земље. Почетком године своју фрустрацију због тога посебно је показао Вашингтон", додаје угледни швајцарски лист.
У тексту се оцењује да су такве несугласице огроман проблем за тзв. Косово које је веома упућено на међународну подршку.
"Са друге стране, тврдом линијом према Косову, и Запад улази у ризик да створи утисак како мери различитим аршинима", оцењује лист.