Председник Републике Српске Милорад Додик замолио је председника Владе Републике Грчке Киријакоса Мицотакиса да својим ауторитетом наметне да његова земља озбиљно размотри евентуалну намеру да подржи резолуцију о Сребреници, која, подсетио је, није договорена ни у институцијама, нити међу народима у БиХ.
"Уместо лажног мира који ће наводно донети, ова резолуција ће само додатно продубити анимозитете у БиХ и довести у питање њен опстанак, а тиме и мир и стабилност региона и Европе у целини", указао је председник Српске у писму упућеном председнику Владе Грчке.
Додик је навео да га је непријатно изненадила вест о сусрету грчког амбасадора при УН у Њујорку и бошњачког члана Председништва БиХ Дениса Бећировића, којим је Грчка индиректно дала подршку срамној резолуцији о Сребреници, те указао на неколико важних чињеница.
"Господин Бећировић представља само свој бошњачко-муслимански народ и своју странку. Ни на који начин не представља БиХ, а поготово не Србе из БиХ. Његова каријера је заснована на србофобним ставовима, којима трује политички наратив и омета процес помирења три конститутивна народа у БиХ", констатовао је Додик.
Председник Републике Српске је појаснио да понуђени текст резолуције о Сребреници, који Срби у БиХ и региону Западног Балкана неће ни признати нити имплементирати, има за циљ неправедну моралну дискредитацију Грцима пријатељског српског народа, а за коначни циљ укидање Републике Српске, стварање унитарне муслиманске државе БиХ у срцу Балкана, као и заустављање напретка и развоја Републике Србије.
"Изгласавање ове срамне резолуције зауставиће све процесе помирења у БиХ и региону, али и процесе даљег пута БиХ ка чланству у Европској унији. Овакав исход неће бити добар за земље региона, али сигурно неће бити добар, у економском и безбедносном смислу, ни за земље у окружењу и Европи у целини", упозорио је Додик у писму упућеном Мицотакису.
Он је указао да је за сваку земљу која је имала грађански рат и цивилне жртве, срамно величати жртве само једног народа, а при томе све друге игнорисати и ниподаштавати.