Председништво Демократске народне партије чији је председник Милан Кнежевић саопштило је данас да најоштрије осуђује одлуку Владе Црне Горе да у Генералној Скупштини УН гласа за Резолуцију о геноциду у Сребреници.
Председништво ДНП-а једногласно је, како је саопштено у Подгорици, донело одлуку о суспензији даље подршке Влади Милојка Спајића до испуњена више захтева.
"Предуслов да би ДНП уопште разматрала опцију даље подршке Влади Милојка Спајића је усвајање Резолуције о геноциду у Јасеновцу најкасније до краја јуна. У случају да не дође до изгласавања поменуте Резолуције чији је један од иницијатора премијер Милојко Спајић, то би аутоматски значило престанак даљих преговора и ускраћивање наше подршке 44-ој Влади. Председништво ДНП-а верује да је премијеру Милојку Спајићу јасно да би неусвајање Резолуције о геноциду у Јасеновцу значило и крај његове Владе у овом формату парламентарне већине", стоји у данашњем саопштењу ДНП-а.
Како се даље наводи, "ако би ипак била изгласана Резолуција о геноциду у Јасеновцу, а све у циљу постизања договора о даљем функционисању парламентарне већине која ће подржавати Владу, неопходно је, поред осталог покренути уставну иницијативу о нормирању српског језика као службеног, предложити законска решења и међудржавне споразуме о двојном држављанству са Републиком Србијом, уставом и законом нормирати тробојку као народну заставу, извршити смену једног броја министара за које постоје озбиљне сумње да имају везе са организованим криминалним групама и коруптивним активностима.
Осим овог, Председништво Демократске народне партије обавестило је данас јавност да неће подржати реконструкцију Владе најављену за јун месец.
"Из овог даље произилази да ДНП неће делегирати ни потпредседника Владе, ни министра саобраћаја у владу Милојка Спајића, а који су били утврђени да коалиционим Споразумом припадају ДНП-у. Утврђујући овакав став, Председништво ДНП-а закључује да би уласком њених представника у ову владу аболирали премијера Милојка Спајића за изгласавање Резолуције о Сребреници и елиминисали би сваку могућност редефиниције постојећег коалиционог Споразума, што би представљало издају бирача наше коалиције, јер би се испоставило да су нас све време интересовале министарске и друге функције у Влади", наводи се у саопштењу.
ДНП је саопштио и да је "нелегитимна одлука Владе без консултација са коалиционим партнерима у потпуности против националних, државних и политичких интереса Црне Горе".
"Резолуција о Сребреници за коју је гласала Влада Црне Горе у својој преамбули оснажује Резолуцију 819 Савета безбедности УН од 16. априла 1993. године којом се Србији и Црној Гори уводе привремене мере и обавеза спречавања геноцида уз претњу додатним санкцијама. Овим чином гласања Влада Црне Горе је истовремено прогласила геноцидним и преко 30 посто сопствених грађана који се национално изјашњавају као Срби, истовремено подстичући националне тензије и додатне поделе у црногорском друштву", сматрају из ДНП-а.
"Председништво ДНП-а очекује, да уколико је премијеру Милојку Спајићу стало до подршке наше партије, наредних дана иницира састанак са председником Миланом Kнежевићем како би договорили динамику измена коалиционог Споразума и реализацију испостављених захтева. Свесни чињенице да искључива и доминантна одговорност не лежи само на премијеру Спајићу, већ на свим субјектима који подржавају 44. владу, очекујемо да се и остали потписници коалиционог Споразума укључе у решавање евидентне кризе настале гласањем владе Црне Горе за Резолуцију о Сребреници“, закључује се у саопштењу Демократске народне партије.