Србија и Балкан

Проглашена епидемија морбила у Брчком

Од укупног броја оболелих, чак 92 пацијента нису вакцинисана, четворо је потпуно вакцинисано, а 16 их је примило непотпуне вакцине
Проглашена епидемија морбила у БрчкомGetty © Nathan Posner/Anadolu Agency

У Брчко дистрикту данас је проглашена епидемија морбила, након што је од почетка године до сада регистровано 112 случајева ове заразне болести.

Шеф владиног Одељења за здравство и остале услуге Асмир Мујановић рекао је да је, након свеобухватне анализе, донeо одлуку о проглашењу епидемије.

Лекар из Пододељења за јавно здравство Брчко дистрикта Јасмина Чехић Љаљић навела је да је 28 оболелих у доби до две године, 27 до пет, а 52 до 18 година, те петоро оболелих који су старији од 18 година.

До сада није било смртних исхода, а 24 оболела су хоспитализована.

Љаљићева је напоменула да је најефикаснија превентивна мера вакцинација против морбила, те да је обухват вакцинације у 2023. години износио 52 одсто, подсећајући да се ефекат колективног имунитета постиже са 95 одсто вакцинисаних.

"Од укупног броја оболелих чак 92 пацијента нису вакцинисана, четворо је потпуно вакцинисано, а 16 их је примило непотпуне вакцине", прецизирала је Љаљићева.

Шеф Хигијенско-епидемиолошке службе брчанског Дома здравља епидемиолог Адријана Гргић саопштила је да је због новонастале ситуације од данас у Дечијем диспанзеру вакцинација ММР вакцинама проширена и на другу смену и да располажу са довољним бројем доза ове тровалентне вакцине.

Она је позвала све родитеље који су пропустили вакцинисање деце или су непотпуно вакцинисана, а уколико су тренутно здрава, да их доведу на вакцинацију.

"Први симптоми инфекције малим богињама су висока температура, цурење из носа, црвенило очију, осип с унутрашње стране образа, а седмог до осмог дана од симптома јавља се осип по телу који почиње у пределу главе, те се шири према телу и траје пет до седам дана, након чега наступа перутање коже", подсетила је Гргићева.

image