Иванишевић: Од 625 Бошњака укопаних у Поточарима, њих 78 гласало на изборима
Директор Центра за истраживање српских страдања у 20. веку Миливоје Иванишевић каже да је, према његовој евиденцији, од 625 Бошњака који су 2003. године наводно укопани у Меморијалном центру у Поточарима, њих 78 гласало на локалним изборима 2004. године.
Иванишевић је у изјави за Срну рекао да је утврђено да су на гробљу у Поточарима покопани припадници муслиманских снага одговорни за масовна убиства Срба у сребреничким селима.
Међу њима су, каже Иванишевић, скоро сви чланови штаба Осме оперативне групе одговорни за убиства 13 мештана српске националности у селима Бљечева и Гниона, као и у заседама у Коњевић Пољу, Осмачама и Сандићима.
"Осим њих, у Меморијалном центру сахрањени су припадници муслиманских снага који су убили мештане села Опарци, Обади, Шпат, Ратковићи и Брежане, као и 47 српских цивила на Петровдан", рекао је Иванишевић.
Он је навео да су у Поточарима покопани и команданти источнобосанских бригада такозване Армије БиХ, али и муслимански борци од којих су страдала српска села Јежестица, Подравање, Факовићи, Каменица, Лозница, Бјеловац и Сикирић.
Иванишевић је рекао да су у Меморијалном центру као цивилне жртве из Сребренице сахрањени и припадници муслиманских снага погинули широм БиХ.
"Годинама указујем на злоупотребу меморијала и сматрам да га треба изместити, односно одвојити цивилне жртве од злочинаца. Деценијама се бавим тиме и имам листе свих укопа", рекао је Иванишевић.
Он је указао да се читав тим људи које је окупио бавио прикупљањем доказа о измештању Бошњака са подручја Сребренице који су умрли или страдали пре јула 1995. године у Меморијални центар у Поточаре.
"Када су измештали тело једног раније преминулог и уписали га на списак укопаних у Поточарима заборавили су да уклоне споменик на коме пише да је погинуо 1992. године", рекао је Иванишевић.
Он је навео да је у најмању руку бесан због чињенице да је српском народу у Генералној скупштини УН наметнут жиг геноцидности, те истакао да треба искористити све људске и институционалне потенцијале, а пре свега необориве доказе да је страдање Бошњака у Сребреници у јулу 1995. године мит.
За разлику од Српског војничког спомен-гробља Нови Зејтинлик на Сокоцу које је место части и поноса, каже Иванишевић, Меморијални центар у Поточарима је место бешчашћа и манипулације које треба заувек раскринкати.
"Коме онда цвеће? Коме почаст, а коме жиг?", упитао је Иванишевић.