Србија и Балкан

Италијански амбасадор: Прво ЗСО, па пријем "Косова" у Савет Европе

То је један од услова који треба да се испуни да би кандидатура Косова била успешна, рекао је амбасадор Италије у Београду Лука Гори
Италијански амбасадор: Прво ЗСО, па пријем "Косова" у Савет Европе© TANJUG/ MSP

Пријем тзв. Косова у Савет Европе требало би да буде повезан са суштинским напретком у формирању Заједнице српских општина, изјавио је данас амбасадор Италије у Србији Лука Гори.

"Током последњег Комитета Савета Европе ово питање није ни стављено на дневни ред. Италија је била једна од земаља која је била за одлагање пријема. Сматрамо да пријем треба повезати са суштинским напретком у формирању Заједница српских општина, то је један од услова који треба да се испуни да би кандидатура Косова била успешна", рекао је Гори у интервјуу за "Политику".

На питање зашто је Италија гласала за усвајање резолуције о Сребреници у УН, амбасадор је одговорио да је став званичног Рима по овом питању познат.

"То је била једна од тема разговора министра (Антонија) Тајанија и премијера (Милоша) Вучевића у Трсту. Пажљиво и пријатељски смо саслушали аргументе и шта је српска страна имала да нам каже. Наш став о резолуцији је познат. Гласање је чињеница. Сада гледамо даље у циљу очувања сарадње и стабилности у региону", рекао је Гори.

На констатацију да су они који су гласали за Резолуцију тврдили да ће донети помирење у региону, а испоставило се да је, заправо, само продубила поделе у БиХ, али и између Србије и Црне Горе, Хрватске, Северне Македоније, амбасадор је узвратио да једино може да каже да је сада важно да све стране уложе напоре да одрже стабилност у региону, јер је то за све најважније.

Подсећајући да је пре 15 година тадашњи италијански премијер Силвио Берлускони инсистирао на одређивању рока за улазак Србије у ЕУ, а питање шта се десило у Европи, која је престала да се залаже за пријем нових чланица, осим Украјине, Гори је истакао да сада у неким земљама постоји свест да је потребно убрзати овај процес, те да је Италија једна од водећих земаља у том погледу.

"Разумем фрустрацију људи у Србији и региону у вези са уласком у ЕУ и блокираним процесом... Желимо да се тај процес убрза, да извршимо притисак да се све покрене, јер тренутно постоји нови импулс у вези са проширењем ЕУ", рекао је италијански амбасадор.

Он је истакао да постоје два циља, те да две ствари треба што боље искористити - План раста од шест милијарди евра који ЕУ ставља на располагање земљама Западног Балкана, а други се тиче отварања Кластера 3. за Србију, за коју се, треба напоменути, Италија залаже да се отвори што пре.

Када је реч о сукобу у Украјини, каже да је Италија против слања својих војника у рат. Упитан да ли се плаши ширења сукоба у Европи, он каже да сви у Европи раде "одговорно на постизању праведног мира".

"Постоји изузетно велика потреба да се спречи да се сукоб прошири на остатак Европе. Сви знамо вредност мира у Европи, а та вредност је сада угрожена нападом Русије на Украјину. Подршка Украјини у овом случају је поштена ствар", рекао је Гори.

Поводом европских избора и страха од доброг резултата десничарских партија, он каже да ће нови Европски парламент свакако одражавати вредности на којима почива ЕУ, а то су демократија, слобода и људска права.

Он је уверен да ће нови ЕП донети неке нове садржаје који се тичу одређених стратешких тема важних за ЕУ, пре свега европске одбране, повећања стратешке аутономије Уније, као и њене независности у економском и енергетском смислу.

Појашњава да повећање стратешке аутономије значи јачање улоге ЕУ на међународној сцени, будући да јачање и других актера почиње да расте.

"Европска унија треба да се избори за своје место у свему томе. То се може постићи јачањем ланаца вредности који би требало да буду све отпорнији, а улога Западног Балкана би овде могла да буде изузетно велика, јер би то могло да доведе и до јачање улоге ЕУ", подвукао је амбасадор.

image