Вучевић: Србија не звецка оружјем, али нећемо бити џак за ударање
Министар одбране Милош Вучевић каже да Србија никоме не прети, не звецка оружјем, али да смо врло одлучни да штитимо нашу земљу, њену независност и слободу.
У децембарском и Вучевић је говорио о битним одредницама које дефинишу профил Војске Србије и одређују њену суштину.
Када је реч о кључним корацима у унапређењу стања у Војсци Србије, министар је поручио да "све што добро функционише не треба мењати, већ унапређивати да буде још боље".
"Треба помоћи тамо где постоје проблеми, решавати их одлучно и омогућити да Војска Србије своје задатке из све три мисије обавља беспрекорно – да буде опремљена најквалитетнијим средствима, обучена, мотивисана. Да сваки њен припадник буде сваког дана још задовољнији и поноснији као део целине, несаломива карика у ланцу одбране. Задатак министра одбране је да то омогући и подржи", рекао је Вучевић за магазин "Одбрана".
Војска способна да изврши сваку наредбу председника
Свом ставу да је Србија увек за дијалог и компромисе, али да Србија више није џак за ударање министар Вучевић додаје:
"То показује да се не шалимо. Ми никоме не претимо, не звецкамо оружјем – али смо врло одлучни да штитимо Србију и њену независност и слободу. Јасно тражимо поштовање за све то што улажемо у развој добросуседских односа, смиривање тензија на Балкану, поштовање међународног права и права других. Постоје и наша права, и нормално је очекивати да она буду поштована, али и заштићена уколико буду угрожена. Зато је једна од мојих првих порука и била да је Војска Србије способна да изврши сваку наредбу председника Републике. То и јесте њена основна улога – да штити земљу", напомиње министар и додаје да је Војска Србије данас многоструко снажнија него што је икада била.
Велики кораци у осавремењивању војске
Вучевић подсећа да процес осавремењивања Војске Србије траје већ неколико година и да су у том погледу направљени значајни технолошки искораци.
"Деценијама уназад у наше наоружање нису улазила средства попут 'панцира' или ФK-3, од краја деведесетих година нисмо имали ову бројност и стање ловачке авијације. И у наоружање Kопнене војске уврштено је доста нових средстава. Нарочито радује чињеница да се наша војска у знатној мери опрема производима наше одбрамбене индустрије, из домаћег развоја, а међу њима има оних веома сложених и технолошки напредних. Наше 'Норе', 'лазари' и 'милоши' су конкурентни њиховим панданима и на Западу и на Истоку. И што је најважније, сва та средства, и бројна друга која нисам поменуо, стално се усавршавају и побољшавају у складу са искуствима са терена", каже Вучевић.
Зашто Србији није стигло оружје
Појашњавајући зашто нам није испоручено чак ни оно наоружање које смо платили министар Вучевић каже да Русија због санкција није у могућности да испоручи одређено оружје Србији али да то не чине ни одређене западне земље.
"Одређена средства која смо од Руске Федерације поручили и платили пре почетка сукоба у Украјини, због санкција које су на снази, не могу да нам се испоруче. То ни на који начин не наноси штету Русији, већ искључиво Србији и тога смо свесни и ми, али и оне државе које ту испоруку не дозвољавају. С друге стране, не испоручују се и нека средства западне производње, иако уредно плаћена, из нама недовољно разумљивих разлога. Верујем да ће разговори које председник Вучић води са лидерима западних земаља ускоро уродити плодом и да ће се проблеми везани за те испоруке превазићи", објашњава министар.
Помињући сукоб између Русије и Украјине, министар Вучевић оцењује да су у њега уплетене највеће светске силе и да постоји озбиљна опасност од ескалације у глобални рат.
"Србија је, као војно неутрална земља, која се определила да води уравнотежену спољну политику у складу са сопственим интересима, под великим притиском и ту ситуацију покушавају да искористе неки политички играчи у региону. Пример тога је понашање привремених институција самоуправе на Косову и Метохији. Такође, постоје и они који би да ревидирају дејтонско уређење Босне и Херцеговине на штету Републике Српске. Живимо у времену у коме као држава морамо бити изузетно јаки, али и изузетно мудри. Очување мира и стабилности за Србију је од највеће могуће важности како бисмо наставили економски развој и омогућили бољи живот наших грађана", казао је министар и додао да је у највећем интересу свих народа у овом делу Европе да избегну сукобе и политичким дијалогом превазиђу несугласице.
Ситуација на Косову и Метохији
Министар подвлачи да Србија никада није, нити ће некога нападати.
"Поручујемо – снажни смо, можемо и умемо да се одбранимо, али никоме не претимо. Нажалост, припадамо малој групи земаља које се и даље чврсто држе принципа међународног јавног права и које су доследне у поштовању принципа територијалног интегритета и неповредивости граница суверених држава. Србија поштује и подржава суверенитет и територијални интегритет свих земаља на свету, самим тим и свих држава у региону, и тражи да се, када је о нашој јужној покрајини реч, поштује исти принцип.
Говорећи о безбедносним изазовима који су у овом тренутку најзначајнији министар Вучевић издваја ситуацију на Косову и Метохији и све заоштреније притиске на Србију.
"Док у Украјини букти рат, на Косову и Метохији се звецка оружјем...То свакако није добро. Бриселски споразум који је потписан 2013. године јасно налаже шта треба чинити. Његову имплементацију својим потписом гарантује Европска унија. Београд је испунио све ставке тог споразума, на Приштини је да испуни свој део, а на Европској унији да то омогући. У противном, сваки сличан споразум би за било кога био упитан.
Каже да Србија у потпуности поштује сва правила Уједињених нација и не меша се, ни економски, ни информативно, ни војно, у конфликте који се ње не тичу.