Србија и Балкан

У суботу Свесрпски сабор: Заједничка седница влада Србије и Републике Српске

Манифестација ће започети молебаном у Храму Светог Саве и биће настављена различитим активностима у којима ће учествовати делегације Србије и Републике Српске
У суботу Свесрпски сабор: Заједничка седница влада Србије и Републике Српске© JADRANKA ILIĆ

У Београду ће у суботу бити одржан Свесрпски сабор који ће окупити велики број људи из Србије и Републике Српске, а како је планирано, поред целодневног разноврсног програма биће одржана и заједничка седница две владе о унапређењу сарадње. Манифестација ће започети молебаном у Храму Светог Саве и биће настављена различитим активностима у којима ће учествовати делегације Србије и Републике Српске.

Осим у Београду, програми су планирани широм Србије, а како су раније рекли званичници Србије и Републике Српске, та манифестација биће прилика да се потврди јединство, ојача повезаност и унапреди очување културе сећања.

Планирано је да се на Свесрпском сабору у суботу окупи велики број фолклорних ансамбала Србије и Републике Српске, а око 2.500 играча из 48 културно-уметничких друштава показаће сплет српских народних игара на београдском Тргу републике.

Већ сутра министри из Владе Србије угостиће колеге из Републике Српске са којима ће кроз различите активности и потписивањем споразума, унапредити сарадњу.

О значају одржавања Свесрпског сабора говорио је недавно и председник Србије Александар Вучић, који је навео да је реч о великој манифестацији због које ће из Републике Српске у Београд доћи најмање шест до седам хиљада људи.

Вучић је најавио да ће бити успостављена сарадња на свим нивоима и истакао да ће бити одржана заједничка седница Влада Србије и Републике Српске и да ће бити усвојена заједничка декларација. Он је рекао и да ће делегације Србије и Републике Српске имати важне задатке у сфери културе који се односе на изградњу Музеја жртава Јасеновца у Доњој Градини и Београду.

Вучић је рекао да ће бити позвани и представници Срба из Црне Горе и други који желе да присуствују.

Председник Републике Српске Милорад Додик раније је рекао да ће на предстојећем Свесрпском сабору бити представљена декларација, којом ће се изразити тренутна ситуација, а коју ће после усвојити скупштине Србије и Републике Српске.

"У тој декларацији изнећемо каква је актуелна ситуација са српским народом где год он живи и како мислимо да треба да се понашамо у будућем времену. То треба да манифестујемо кроз подршку тог сабора, а да тај документ онда усвоје парламенти Републике Српске и Србије кроз своје званичне седнице", рекао је Додик.

Он је навео да Србија и Република Српска треба да формулишу политику за 21. век, који ће бити век уједињења Срба.

Српски члан Председништва БиХ Жељка Цвијановић је изјавила да се од Свесрпског сабора очекује наставак добре сарадње и потврда српског јединства.

"Мислим да ће то бити манифестација управо тог – нашег јединства и наше опредељености да заједно радимо и градимо нашу будућност", поручила је Цвијановићева.

Она је оценила да је ово "једна чиста идеја која је заснована на чистој љубави, чистим братским односима, чистим породичним односима и чистим националним односима". Цвијановићева је рекла и да очекује да одговори на притиске буду усаглашени, хармонизовани, да буду оно што обухвата интересе и Републике Српске и Србије и српског народа у целини.

image