Свесрпски сабор је манифестација која ће приказати и доказати јединство српског народа са обе стране Дрине, поручио је министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Немања Старовић гостујући у Јутарњем програму РТС-а.
"Јединство које је усмерено ка заједничкој будућности, заједничкој судбини коју делимо, али јединство које није усмерено ни против кога другог, како у Србији, тако у Српској или било где на Балкану, jединство која никога не угрожава. Сигуран сам да ће то заиста бити лепа, па могу рећи, и спектакуларна манифестација. То је читав низ, десетине различитих активности које почињу већ са данашњим даном које ће бити организоване у склопу овог великог и значајног сабора и мислим да ће све то скупа бити и на радост и на понос читавог српског народа", рекао је Старовић.
Идеја о сабору је настала, како каже, када смо почели да се суочавамо са притисцима који су веома снажни и свеобухватни, а у вези са резолуцијом о Сребреници.
"Овај сабор ће имати и своју друштвену и своју културну димензију, али, наравно, да ће имати и значајан политички садржај, који ће се, пре свега, огледати у Декларацији о заштити националних и политичких права и заједничкој будућности српског народа, која ће бити усвојена на заједничкој седници влада Србије и Републике Српске", рекао је Старовић.
Биће потписана декларација коју ће парафирати председници Републике Србије и Републике Српске, уз коју ће "пристати и патријарх Порфирије", и која ће дати снажни политички импулс свему што је досад урађено и што се планира у будућности.
"Та декларација је веома темељан и веома озбиљан документ, који се још увек усаглашава, али оно што је сасвим сигурно, да ће своје снажно упориште и снажан темељ имати управо у Дејтонском мировном споразуму, Уставу Босне и Херцеговине, које ми безрезервно поштујемо", рекао је Старовић.
Старовић каже и да ће низ различитих, а у сваком смислу веома значајних докумената, бити усвојен на заједничкој седници две владе која ће бити одржана сутра у Палати Србије од 12 часова.
"Читава идеја се састоји у томе да је споразуму о специјалним паралелним везама који је давних дана закључен између Србије и Републике Српске, а све на основу Дејтонског мировног споразума, на шта имамо право - потребно удахнути једну нову виталност, једну нову садржину", напомиње Старовић.
Према његовим речима, ту добру сарадњу која постоји између државног руководства Републике Србије и руководства Републике Српске, треба и проширити, и продубити, и учинити је функционалном, свеобухватном, да прожима "попречни пресек нашег друштва".