У наредна два сата на крајњем северу Бачке и Баната локална појава краткотрајне кише или пљуска са грмљавином, стоји у најави РХМЗ од 17:35 сати.
До краја седмице претежно сунчано и све топлије, понегде уз малу или умерену облачност. Максималне температуре до понедељка (08.06. - 10.06.) од 30 до 34 °С, а затим (од 11.06.) мало свежије са највишом температуром од 27 до 32 °С.
Уз локални развој облачности у понедељак (10.06.) и уторак (11.06.) се очекује нестабилно време местимично са краткотрајном кишом или пљуском са грмљавином, док ће у осталим данима појава пљускова и грмљавина бити ретка (изолована) појава.
У Србији ће сутра, према прогнози Републичког хидрометеоролошког завода, бити претежно сунчано и топло. После подне у брдско-планинским пределима југозападне и јужне Србије и на крајњем северу Војводине, уз изоловани развој облачности, ретка појава краткотрајне кише или пљуска са грмљавином.
После пљускова - врућине
Институт за јавно здравље Србије - Батут саопштио је да у наредних десет дана не постоје услови за појаву топлотног таласа, али су издали упозорење да ће у недељу и понедељак у одређеним деловима Србије бити потенцијално опасне временске појаве - које укључују температуре од 35 степени.
Једино упозорење за опасну појаву, према табели објављеној на сајту Батута, односи се на Сурчин и 10. јун, када ће температура бити 35 степени, иако су исте температуре најављене и за Смедеревску Паланку и Ћуприју.
Потенцијално опасне појаве биће 9. и 10. јуна на северу, западу и делу централне Србије, и оне подразумевају, према објављеној табели, температуре од 31, односно 32 степена.
"Прогнозиране вредности максималне дневне температуре ваздуха у категорији опасне појаве очекују се 10. јуна на територији Београда и 13. јуна на подручју Нишавског округа, док ће у категорији потенцијално опасне појаве бити 9. и 10. јуна на северу, западу и делу централне Србије, а затим 12. и 13. јуна у делу јужне Србије", наводи Батут.
Подсећају да је са аспекта здравља људи, по препорукама Светске здравствене организације, топлотни талас појава од најмање три узастопна дана када је максимална дневна температура ваздуха изнад дефинисане критичне вредности.
На сајту су објављене очекиване максималне дневне температуре ваздуха по окрузима, као и нивои упозорења у односу на те предикције.
Потенцијално опасни временски услови - слаби изгледи за појаву екстремних појава, које би могле значајније да поремете базичну физиолошку равнотежу организма.
"У тој зони термалног комфора неопходне су мере превенције, у случају наменског излагања спољашњим повишеним температурама ваздуха, високог процента релативне влажности ваздуха, смањене брзине струјања ваздуха као и повећаног УВ зрачења због потенцијалне опасност од сунчанице и топлотне исцрпљености", наводи Батут.
Саветује се узимање мањих а чешћих оброка, као и избегавање хране са високим садржајем протеина. Кључна је и редовна целодневна рехидратација невезана за субјективни осећај жеђи.
Одећа би, како додају, требало да буде од природних тканина велике порозности за ваздух, због олакшаног испаравања зноја и утицаја убрзаног ваздушног струјања у интимној зони.
Опасни временски услови представљају ризик по здравље, повећана вероватноћа за наступање различитих манифестација топлотног стреса, нарочито код деце, трудница, старих, хронично оболелих.
Додају да су под посебним ризиком људи са нарушеним интегритетом свих слојева кожног ткива.