Србија и Балкан

Ливно тесно за 200 Срба: Графити "Убиј Србина" и нацистички кукасти крст на дечјем игралишту

Изливи србофобије дешавају се у континуитету у Федерацији БиХ, а последњи случај је исписивање увредљивих графита у Ливну где живи мање од 200 српских душа, каже посланик СНСД-а у Представничком дому Парламента БиХ Милорад Којић
Ливно тесно за 200 Срба: Графити "Убиј Србина" и нацистички кукасти крст на дечјем игралишту© Milos Tesic/ATAImages

На дечјем игралишту у центру Ливна исписани су графити "Убиј Србина" и нацистички симбол кукасти крст.

Један од српских повратника у Ливну, који није желео да буде именован, каже да је запрепашћен оваквим порукама које позивају на убијање Срба и то на месту где се деца играју.

Број Срба у Ливну је иначе на "нивоу статистичке грешке", а највише повратника је у селима у Ливањском пољу. Повратничка популација је махом старија, а младих српских породица готово да нема.

Данас ту живи мање од 200 српских душа, углавном старијих људи, а у ливањској општини живи тек десетак српских малишана. Саговорници "Новости" кажу да су овакви натписи јасна порука Србима да нису добродошли у Федерацију БиХ.

Посланик СНСД-а у Представничком дому Парламента БиХ Милорад Којић каже да се изливи србофобије дешавају у континуитету у Федерацији БиХ, а последњи случај је исписивање увредљивих графита у Ливну.

"Сигурно је да у Ливну, у којем живи само 200 српских повратника, то изазива осећај страха", рекао је Којић.

Он је нагласио да је неопходно да се предузимају мере на кажњавању особа које шире србофобију, јер је то сигурно једини начин превенције будућег понашања и ширења међунационалне мржње, а у овом конкретном случају мржње према српском народу.

"Неопходно је процесуирање таквих људи, јер се њиховим кажњавањем србофобија сигурно може сузбити", сматра Којић.

Он је поручио да је битно да се идентификују починиоци ширења националне, расне, етничке и верске мржње и буду санкционисани, те да србофобија престане да буде стил понашања.

"То је једини начин за грађење суживота. Уношење и ширење националне нетрпељивости у БиХ није сигурно пут ка помирењу и суживоту", закључио је Којић.

Ђорђе Радановић, председник Одбора за заштиту Срба у Федерацији БиХ, каже да је циљ актуелне политике у Федерацији БиХ уклањање Срба и православља са подручја ФБиХ.

"Према попису из 1991. на територији данашње ФБиХ живело је 542.897 Срба. Према попису из 2013, у ФБиХ је живело 56.550 Срба. Сад, 11 година касније, у ФБиХ живи око 35.000 Срба", истиче Радановић и додаје да су Срби на нивоу статистичке грешке у ФБиХ.

image