Милитаризација политичког проблема никада није добра, а за Косово и Метохију је неопходно компромисно решење, јер свако војно, оружано или насилно решење може бити само кратког даха, истакао је за Косово онлајн" министар за рад, борачка и социјална питања Немања Старовић.
Нагласио је да албанске партије на КиМ најлакше подижу рејтинг тако што учине неко зло на штету српског становништва на том простору.
"Наравно да нас забрињава процес милитаризације ситуације на терену, сада већ константно распоређивање у значајним бројевима припадника тих специјалних моноетничких милитаризованих снага тзв. Косовске полиције, које провоцирају, вређају и физички малтретирају припаднике српског народа. Читав тај процес трансформације тзв. косовских снага безбедности у оружане снаге Косова је апсолутно противан и Резолуцији 1244 и војнотехничком споразуму из Куманова и Ахтисаријевом плану, па и такозваном Уставу Косова и Бриселском споразуму. Дакле, изаберите било који документ, крши се сваки од њих на начин на који то раде", истакао је Старовић.
Поједини међународни посредници, додао је, директно крше важеће споразуме заједно са Приштином.
"Имамо одређен број држава чланица НАТО, не и НАТО као организацију, за сада и на срећу, али читав низ држава чланица НАТО који на билатерални начин подржавају процес милитаризације Приштине. Кроз опремање, снабдевање, обучавање, донације или веома повољне комерцијалне аранжмане. Највише Турска, и ту нема никакве дилеме, али наравно, у одређеној мери Велика Британија и Сједињене Америчка Државе. Хрватска занимљиво и донира опрему и продаје је властима у Приштини", указује Старовић.
Према његовим речима, то подиже ниво ризика и претње према српском становништву на Косово и Метохији, и пита се према коме они ту силу планирају да употребе.
Додаје да ако се упореде капацитети Србије и привремених институција у Приштини, то и није висок ниво претње и изазова у целини, али да наша држава мора да има адекватан одговор, што ће, према његовим речима, и десити у наредном периоду.
"Апелујемо на све оне који имају утицај да то на прави начин схвате. Нама треба суштинско, политичко компромисно решење", мишљења је Старовић.
Он се осврнуо и на често помињање аспирација Приштине ка чланству у НАТО.
"Свесни смо да институције самоуправе у Приштини имају свој акциони план за приступање у НАТО, који подразумева више степеница. Прва је ступање у пуноправно чланство Америчко-јадранске повеље, потом Партнерство за мир и на крају чланство у НАТО. Ми успевамо већ на тој првој степеници, када говоримо о Америчко-јадранској повељи да веома ефикасно заустављамо покушаје учлањења Приштине. Ситуација је прилично озбиљна, брине што са друге стране, можда чак и компензујући мањак успеха Приштине на међународном плану, њени страни спонзори дају им одрешене руке да чине шта желе на терену, а ситуација се погоршава", нагласио је Старовић.
Очекивао је, ипак, негативне коментаре и примедбе које су стигле са појединих адреса.