Амерички Стејт департмент је поводом декларације усвојене на Свесрпском сабору у Београду оценио да су неке од одредби у тој декларацији "наставак покушаја Републике Српске да прекрши Дејтонски мировни споразум и дестабилизује БиХ и регион".
У одговору Стејт департмента за Н1 наводи се да Сједињене Државе верују да је будућност свих земаља Западног Балкана у Европској унији у којој регионална сарадња и добросуседски односи воде ка већем миру, безбедности и просперитету за све.
"Позивамо политичке лидере у региону да боље искористе своје састанке за промовисање регионалне стабилности и помирења. Као што смо доследно јасно наглашавали, чврсто подржавамо суверенитет, територијални интегритет и мултиетнички карактер Босне и Херцеговине, чији је део Република Српска. Неке од одредби у декларацији наставак су покушаја Републике Српске да прекрши Дејтонски мировни споразум и дестабилизује БиХ и регион", истиче се.
Наглашено је и да Сједињене Државе признају "Косово" као суверену, независну државу, као што су чинили и од 2008. године.
Подсетимо, амбасадор са боравиштем у лажној држави Џефри Ховенијер је рекао да се Сједињене Америчке Државе и западни партнери не слажу сe са Декларацијом коју су 8. јуна у оквиру "Свесрпског сабора" усвојиле владе Србије и Републике Српске.
Владе Србије и Републике Српске усвојиле су на Свесрпском сабору декларацију са 49 закључака, у којој се, између осталог, констатује да српски народ представља "јединствену целину", наводи да је Дејтонски споразум "трајно и битно нарушен" и позивају се сви међународни актери да се врате његовом поштовању. Наводи се и да територија Републике Српске не може бити отуђена мимо Устава и закона тог ентитета БиХ.
"Свесрпски сабор сматра да Република Српска може у мери у којој оцени као целисходно да активира све надлежности које су према Дејтонском мировном споразуму предвиђене као надлежности ентитета", додаје се у декларацији.