Стевандић: Законом о референдуму и Изборним законом није повређен витални национални интерес
Законом о референдуму и грађанској иницијативи и Изборним законом Републике Српске није повређен витални национални интерес било којег народа, закључено је данас на седници Одбора за уставна питања Народне скупштине Српске којој је председавао председник Народне скупштине Ненад Стевандић.
"У овим законима не постоји било какав облик дискриминације или било који облик угрожавања националних, социјалних и етничких права", рекао је Стевандић и навео да ће одговор Одбора за уставна питања Народне скупштине Српске сутра бити прослеђен Уставном суду Републике Српске на одлучивање.
Колегијум Народне скупштине Српске заказан је за четвртак, 20. јун, на којем ће предложити да 2. јула буду одржане две седнице Парламента.
"Прво ће бити одржана свечана седница Народне скупштине на којој би требало да се обрати председница Скупштине Србије Ана Брнабић, а потом да буде одржана редовна седница на којој би требало да буде разматрана Декларација недавно усвојена на Свесрпском сабору у Београду", истакао је Стевандић.
Он је оценио да се функционери из Сарајева, попут Дениса Бећировића, Жељка Комшића и Елмедина Конаковића, могу назвати "највећим промотерима независности Српске" јер томе, како је рекао, доприносе свакодневним вређањем једног народа и његових представника, као и кршењем Устава и договора у оквиру БиХ.
"Буквално, сваки дан траже од нас да се отцепимо и показују да имају намеру да нас угрожавају, потчине и укину. Њихове 'заслуге' за узнемиравање грађана, као и поремећаје у безбедносном и политичком смислу су највеће у историји БиХ. Они дају највећи алиби онима који желе да се Српска брзо одвоји од БиХ", рекао је Стевандић новинарима у Бањалуци, преноси РТРС.
Он сматра да је реално очекивати смањење овлашћења ОХР-а у БиХ и истакао да велика заслуга за то припада институцијама Републике Српске - председнику, Народној скупштини и Влади.
Стевандић је истакао да нема парламента којем није послао писма које садрже све одлуке Савета безбедности УН о именовањима других високих представника, као и одлуку да Кристијан Шмит није именован за високог представника.
"Република Српска је о томе упознала комплетну светску и политичку јавност, без обзира на то што нису показивали симпатије према нама, јер постоји стереотип окривљивања Срба за све. До свести свих њих је допрла аргументација из Републике Српске", рекао је Стевандић.