Током свог обраћања 24. јуна, председник Александар Вучић је, између осталог, најавио да ће у Крушевцу 28. јуна, за Видовдан, Војска Србије приказати "нешто ново" – односно систем који до сада није представљен јавности.
Иако српски председник није хтео да каже о ком систему се тачно ради, из његових ранијих најава, са великом сигурношћу се може претпоставити да је у питању кинески систем ПВО кратког домета ХКу-17, чија је макета приказана и на сајму "Партнер 2023".
Подсећања ради, Вучић је још 30. јануара, током тактичко-техничког збора у Топчидеру, изјавио да је овај систем купљен, те да ћемо га "ускоро видети".
Постоји велика вероватноћа да је договор о набавци ових система склопљен током посете српске делегације Кини средином октобра 2023, током самита поводом деценије пројекта иницијативе "Појас и пут". Тада је владала претпоставка да ће Србија од Кине, поред ФК-3, набавити системе ФК-1000 или ФК-2000 који су веома слични руском "панциру", међутим, изгледа да се српски војни врх определио за друго решење.
Такође, у последњих неколико месеци се у више наврата спекулисало да ли ће и када кинески систем стићи у Србију, а Министарство одбране је 11. јуна једном фотографијом (не)свесно отклонило све сумње о набавци овог наоружања.
ХКу-17 већ стигао у Војску Србије?
Наиме, Начелник Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић је 11. јуна био у посети 310. дивизиону 250. ракетне бригаде за ПВД у Крагујевцу и том приликом је сагледао могућности јединица Ратног ваздухопловства и ПВО за извођење електронских дејстава, као и увежбаност и оспособљеност послуга ракетних система за дејство у условима електронског ометања.
У склопу саопштења објављеног на сајту српског МО, постављено је и неколико фотографија, а на једној од њих се може видети начелник Генералштаба како седи у кабини једног од возила поменуте јединице, која је до сада била опремљена системима "куб" и највероватније ФК-3.
Међутим, унутрашњост и распоред одређених компоненти кабине на фотографији се знатно разликује од кабина ФК-3 и "куба", а једноставним поређењем са снимцима кинеске војске на којима је приказан ХКу-17, поједини портали специјализовани за војне теме, дошли су до закључка да је Мојсиловић седео управо у кабини овог система ПВО.
Све наведено указује на то, да ће за два дана јавност у Србији имати прилику да се упозна управо са ХКу-17, а према за сада непотврђеним информацијама наша држава је од Кине купила две батерије овог система.
Основна намена кинеског система
Као што је већ поменуто, у питању је систем ПВО кратког домета, а Кина је овај систем развила на основу совјетског система "тор-м1", који је набавила од Руске Федерације, па се ХКу-17 често означава као унапређена копија руског "тора".
Кинески систем намењен је за обарање разноврсних нисколетећих циљева, првенствено прецизно навођене муниције, крстарећих ракета, планирајућих и вођених авио-бомби, беспилотних летелица, односно циљева који имају мањи радарски одраз, али и оних са већим као што су хеликоптери и борбени авиони.
Стога се ХКу-17 може користити за заштиту трупа на терену приликом марша или базирања, односно концентрације, војних база, аеродрома, лука, складишта и командних центара, као и за подршку у офанзивним и дефанзивним операцијама. Систем може радити у потпуно аутономном режиму, али се обично распоређује у склопу батерије да би се постигла што веће ефикасност и координација.
Временом је конструисано неколико различитих верзија, а за нас је најважнија унапређена -ХКу-17А, односно њена извозна варијанта ХКу-17АЕ коју је набавила Војска Србије и која се по својим карактеристикама може поредити са савременијом верзијом "тора" под ознаком M2/M2У.
Једна од особина по којој се унапређена верзија разликује од основне, јесте то што је базирана на платформи точкашу, а не на гусеничару. Ради се о возилу у конфигурацији 6х6 велике покретљивости и способности кретања по најсуровијем терену, што омогућава брзо размештање овог система са једног положаја на други. Максимална брзина возила је 80 км/ч, док је оперативни радијус кретања око 800 км.
Карактеристике радара и ракета
Свако лансирно возило ХКу-17А(Е) опремљено је савременим радаром са активном фазном антенском решетком, који може откривати циљеве на дометима до 45 км. Захваљујући савременом радару, посада система може открити 48 циљева, пратити њих 24 и наводити четири ракете на четири различите мете истовремено.
Кључна предност точкашке верзије јесте то што се претрага, захват, праћење и дејство по циљевима може обављати док је лансирно возило у покрету, под условом да се не креће брзином већом од 25 км/ч. Ово је посебно битно када се систем користи за заштиту формација копнене војске током марша.
Уз савремен радар, уграђени су и модерни рачунари, ласерски даљиномер, термална и ТВ камера која омогућава пасивни режим рада у ноћним условима.
Свако лансирно возило опремљено је са два лансира контејнера, у коме је смештено по четири ракете. На систему је присутан принцип "хладног" лансирања, што подразумева да се ракета најпре избацује из лансера уз помоћ додатака као што су генератори са компресованим гасовима, након чега следи паљење мотора саме ракете.
О самим ракетама не постоји пуно доступних информација, па се претпоставља да су оне по својим способностима веома сличне ракетама 9M330, 9M331, 9M332 и 9M338 које користи руски "тор", са радио-командним системом за навођење.
То значи да ракете нису опремљене главом за самонавођење (трагачем) и немају способност самосталног захвата циља, већ се у потпуности ослањају на подсистеме лансирног возила за пружање свих команди путем радарског предајника.
Овакво, може се рећи јефтиније решење је изабрано јер је њихова примарна намена обарање крстарећих ракета, прецизно вођене муниције и бомби, односно циљева који су много јефтинији од борбених авиона и хеликоптера. Такође, због одсуства главе за самонавођење ракете су знатно лакше па лансирна и возила за претовар муниције могу носити више њих.
Најмањи и највећи домет за пресретање по даљини зависи од врсте циља, па тако за летелице без стелт карактеристика износи 1,5 и 15 км, са стелт особинама 1,5 и 9 км, а за ракете 1,5 и 8 км. Што се тиче вертикалног домета он износи 0,01 и 8 км за летелице без стелт карактеристика, 0,01 и 6 км са стелт особинама и 0,01 и 5 км за ракете.
Састав батерије и потенцијална употреба у Војсци Србије
Основну ватрену јединицу система ХКу-17 чини ракетна батерија састављена од једног командног и четири лансирна возила. То значи да једна батерија укупно носи 32 ракете спремне за лансирање, које могу оборити 16 различитих циљева уколико се лансирају по принципу две ракете на један циљ.
У састав батерије поред командних и лансирних, улазе и два возила за транспорт и два возила за претовар муниције која укупно носе 32 додатне ракете, као и три помоћна возила која служе за напајање електричном енергијом, одржавање и проверу исправности ракета.
Иако је ХКу-17А(Е) примарно конструисан за заштиту трупа у покрету, претпоставља се да ће кинески систем у Војсци Србије служити за заштиту, односно као комплементарно средство системима ПВО средњег домета ФК-3 и то у склопу пројекта "Стратегијска ПВО купола", који подразумева изградњу интегрисане противваздухопловне одбране.
То значи да ће ХКу-17АЕ служити као замена за руске артиљеријско-ракетне системе "панцир с1м", будући да због сукоба у Украјини и међународних санкција, Руска Федерација тренутно није у стању да нашој земљи испоручи преостале наручене две батерије "панцира".