Хоће ли Црна Гора на Видовдан гласати о резолуцији о Јасеновцу?
Седница Скупштине Црне Горе заказана је за сутра, а ни председник државе Јаков Милатовић, као ни премијер Милојко Спајић не знају да ли ће се на дневном реду видовданског заседања наћи резолуција о Јасеновцу.
Ни један, ни други, изгледа, нису претерано одушевљени идејом да Подгорица осуди НДХ злочине, тако да Милатовић поручује да није сигуран да је овај документ од пресудног значаја за државу, док Спајић као да се правда указујући како је "Црна Гора посвећена осуди свих злочина посвећених на овим просторима".
"Прво треба сачекати да ли ће се то десити. Мислим да када се нађе, ако се нађе (на дневном реду парламента), можемо даље да разговарамо о томе. Нисам сигуран да су то теме које су пресудно значајне у овом тренутку за Црну Гору, а чини ми се да су теме попут ове коју смо данас отворили суштински значајније, важније и мислим да сву друштвену енергију морам да усмерим на те теме", рекао је Милатовић.
На питање новинара из Хрватске, зашто Црна Гора, када јој се отвара европски пут, отвара дијалог о Другом светском рату и најављује усвајање резолуције о Јасеновцу, Спајић је одговорио да је Црна Гора мултиетничка, мултинационална и мултиконфесионална држава са свим представницима различитих нација у парламенту који "имају потребу да прогурају неке резолуције које су битне за њихово политичко тело и нације, или религије којима припадају".
"Имамо замах након Резолуције о Сребреници. Ушли смо у корпус резолуција које нас скрећу са неких тема - и економије и владавине права. Али гласањем за Резолуцију о Сребреници, обавезали смо се да ћемо осудити све почињене злочине на овим просторима“, рекао је Спајић, додајући да треба сачувати најбоље односе са Хрватском. Истовремено, наводи како он не учествује у раду парламента, а томе да ли ће се сутра гласати о резолуцији, треба питати Скупштину.
У међувремену, не јењавају притисци из Загреба, а државни секретар у Министарству спољних послова Хрватске Андреја Метелко Згомбић, поручује како би усвајање резолуције о Јасеновцу у Скупштини Црне Горе био би непотребан и непримерен потез.
Згомбић каже да добросуседски односи подразумевају и непредузимање радњи које би могле штетити или су супротне принципу добросуседских односа.
"Црна Гора би дозволила да је инструментализује неко споља, а то је нешто што заиста није добра порука за државу која жели да настави европски пут", истиче Згомбић, додајући да ће начин на који ће се Црна Гора понашати у наредном периоду значајно утицати на њен европски пут.