Директор Канцеларије за Косово и Метохију Петар Петковић изјавио је вечерас да је Приштина показала да није спремна за нормализацију односа са Београдом и даље разговоре у оквиру техничког дијалога.
Он је након разговора у Бриселу рекао да је на тројном састанку уз посредство специјалног изасланика ЕУ за дијалог Мирослава Лајчака Београд инсистирао на формирању Заједнице српских општина, што је кључно питање за опстанак Срба и нормализацију, али да је Приштина показала да никада неће формирати ЗСО и да је политика премијера привремених приштинских институција Аљбина Куртија протеривање Срба.
"Дијалог је једино место за компромисна решења, за разлику од прошле недеље када је председник Србије Александар Вучић био спреман за разговор, а када је Курти одбио да разговара", рекао је Петковић новинарима након састанака.
Петковић је рекао да је са делегацијом ЕУ најпре разговарала делегација Београда и да су они трајали око два сата, а затим Приштина, као и да је после одржан тројни састанак, где је Београд инсистирао на ЗСО, али да су разговарали и о енергетици, слободи кретања и питању званичних посета.
"Наша страна је била одлучна у изношењу аргумената који се односе на поштовање свих споразума. На састанку са Лајчаком смо разговарали о ЗСО, несталима, слободи кретања, истакли да је неопходно да се одблокира српска роба, о мосту на Ибру где смо истакли шта пише о мосту у споразуму - да треба да се изврши разграничење у области Сувог Дола што Приштина није урадила. Лајчак је рекао да то може само у дијалогу да се реши", рекао је Петковић.
Он је додао и да је на тројном састанку главни приштински преговарач Бесник Бисљими рекао да не прихвата споразум о званичним посетама.
"Око енергетике је било бројних питања где је наш тим показао како функционише Електросевер и питање ЗСО где смо разговарали о мапи пута како да кроз конкретне кораке наставимо нормализацију", рекао је Петковић.
Истакао је да је на састанку рекао да је Београд спреман да разговара о нацрту статута ЕУ, иако постоји и статут Управљачког тима, као и да је европски нацрт добра основа, док је Бисљими одбио да о нацрту статута ЕУ разговара.
"Нацрт статута је кључан за формирање ЗСО и то је у споразуму јасно дефинисано. То показује да они не желе и неће да формирају ЗСО, као и да је политика Куртија протеривање Срба", рекао је Петковић.