Србија и Балкан

Боцан-Харченко: Запад на сваком кораку ради против Русије и Србије

Амбасадор Русије у Београду је подсетио да је Русија највећа нуклеарна сила, али да никада никоме није претила нуклеарним оружјем
Боцан-Харченко: Запад на сваком кораку ради против Русије и Србије© FOTO TANJUG/ MRE/ EMILIJA JOVANOVIĆ

Амбасадор Руске Федерације у Србији Александар Боцан-Харченко, истиче да Запад, по наређењу САД, ради на ескалацији односа са Русијом.

"Запад сваког дана прави корак ка ескалацији и то је истина у контексту украјинске кризе и у широј ситуацији. Запад прави ту ситуацију и све ради у складу са жељама Сједињених Америчких Држава. Запад је одговоран за терористичке нападе, а то је хибридни рат чији је циљ да се уплаше људи у Русији и да се дестабилизује земља. Запад зна да су верски односи осетљиви и зато намерно затеже то. Плажа у Севастопољу и цивили су били циљ", рекао је Боцан-Харченко у интервјуу за ТВ Информер.

Нагласио је и да је Русија највећа нуклеарна сила, али да никада никоме није претила нуклеарним оружјем, али и послао јасну, за Србију веома важну поруку:

"Русија никада није прва претила и никада није иступала са изјавама као Запад. Русија је највећа нуклеарна снага на свету, а у процесу смо модернизације. Најважније је да се снаге суздрже. Никад нисмо плашили некога. Сада то ради Запад и дефинитивно је то ескалација, изгубио им се страх од нуклеарног рата. Генерални секретар НАТО пакта је поставио своје трупе у борбену готовост. Од руске стране нема претње, нуклеарке могу да се употребе али зна се кад".

Он је, између осталог, рекао да Србија трпи притиске и оптужбе од стране западних сила.

"Србија је и сама била оптужена у Хагу за такозване злочине у Босни и Херцеговини и на Косову и Метохији. За нас је неразумљиво да земље које су чланице Европске уније траже да Србија постане члан европске породице, а забијају вам нож у леђа. Немачка је, уз подршку целе Европске уније, направила резолуцију која је тотално антисрпска. Они желе да Србија ћути на то и да осећа понижавајуће стање. Ово су директни напади и притисци на Србију, а резолуција је један од доказа. Наравно, већина земаља је била уздржана и то показује прави однос глобалне већине о резолуцији о Сребреници. Запад на сваком кораку ради против Русије и Србије и раде само у складу са жељама САД", казао је руски амбасадор.

Најважнији став Београда

Према речима Боцана-Харченка, Русија сматра да је КиМ саставни део Србије.

"Русија не признаје Косово, сматрамо да је Косово и Метохија део Србије. Најважнији нам је став Београда. Русија и Србија су увек биле историјски и духовно повезане. Санкције нису биле усвојене што показује национални интерес Србије. Почињу нови заједнички пројекти Русије и Србије и нови подухвати", навео је Харченко.

Он се осврнуо и на стање у Европској унији, али и на спољну политику Републике Србије.

"Шолц је рекао да постоји незадовољство бирача, али њему је најважнија подршка за Украјину. Ради веома снажно на уништавању Немачке, а подржава се константно режим у Кијеву.Европска унија се променила и није као што је била. Европска унија је сада један НАТО механизам . Мађарски став није проруски, али је њихов став. Србија нема проруски став и ми не тражимо такав став и нама је важно у сваком смислу да Србија буде једнак партнер и да се бави својим националним питањима. Европска унија је ту да служи САД", казао је Александар Боцан-Харченко.

Дотакао се и питања руске економије, која је након санкција Запада, још више порасла у оквиру и ван оквира БРИКС-а, рекавши да је неопходно да се Русија ослони на своје снаге и да су санкције уведене да би се Русија уништила.

"Ми смо променили економске активности. САД су уништиле вредност долара, јер је долар постао политичка валута која служи за уцене. Са Кином и Индијом имамо сарадњу и пуно се ради у оквиру БРИКС-а. БРИКС ће да пређе на размену у оквиру националних валута. Председник Путин је говорио о националној безбедности. Желе ексалације, јер су њихови савези пропали и зато морамо да формирамо азијски савез", објаснио је амбасадор.

Утицај САД и НАТО у Пацифику

Амбасадор Русије се дотакао ситуације у југоисточној Азији, али и утицаја САД и НАТО-а у Пацифику, рекавши да они желе да господаре овим регионом, али и свуда у свету.

"Евроатланска безбедност је немогућа без безбедности у Пацифику, па НАТО жели буде присутан у Пацифику. Преко ноћи је немогуће да се промени став и да Савет безбедности поништи санкције Северној Кореји. Те санкције нису хумане и усмерене су против обичних људи. Русија има јако велики углед код људи и у Кореји и у Вијетнаму, па зато желимо да продубимо економски однос", истакао је он.

Боцан-Харченко каже и да је захтев Русије да Колективни запад престане да прети Русији.

"Сарађиваћемо разумно са Кином, председник Кине са председник Русије сарађују на најбољем нивоу. Процес стварања новог међународног реда и стварање новог интереса. Запад је заузео више могућности у УН, али су наишли на стварање новог мултиполарног света. Великом бројем држава је доста утицаја Запада, пре свега у економији и индустрији. Ми тражимо од Колективног запада да престану претње Русији", појаснио је Харченко.

Према његовом мишљењу, питање Косова и Метохије ће се решити само ако се преговори врате у оквире УН и Резолуције 1244 Савета безбедности УН. Боцан-Харченко је нагласио да САД намерно подржавају кризно стање у Појасу Газе.

"Промене таквог замаха и димензија су увек тешке и болне и мења се та слика на које су земље навикле, посебно оне које имају највећу добит. Ништа у свету није вечно и увек долази до промена, али нисмо на крају још. Запад ће можда разумети глобалне промене, али Запад ће морати да иде до краја. Русија неће и не може стати, али неће ни изгубити", поручује Боцан-Харченко.

image