Србија и Балкан

Брнабићева: Отворени разговори у Бундестагу; Јасан став Немачке да ЗСО мора бити формирана

Брнабићева је поручила да је јако добро што је она, већ на практично самом почетку мандата као председнице Народне скупштине, имала добре и отворене састанке у Бундестагу
Брнабићева: Отворени разговори у Бундестагу; Јасан став Немачке да ЗСО мора бити формирана© Tanjug/Narodna skupština Republike Srbije/ Peđa Vučković

Председница Скупштине Србије Ана Брнабић изјавила је данас да је у протеклих 48 сати имала веома отворене разговоре са представницима власти у Берлину и истакла да је веома важно за Србију да има сталну комуникацију са Савезном Републиком Немачком зато што је она, не само наш најважнији спољнотрговински партнер, већ и једна од најважнијих земаља у Европи.

Брнабићева, која у Берлину предводи парламентарну делегацију у дводневној посети Немачкој нагласила је да су сви састанци које је имала у Берлину били изузетно искрени и отворени.

"Заиста смо разговарали о тешким темама, стварима о којима имамо различита мишљења, темама о којима се не слажемо. Увек отворени и искрени разговори и то је велика ствар", истакла је Брнабићева.

Како је рекла, разговарало се о евроинтеграцијама Србије, агенди проширења, шта је то што је приоритет у раду парламента у смислу реформи у области владавине права, имплементацији ОДИХР препорука за боље изборне услове, дијалогу са опозицијом, али и о ситуацији у БиХ, Свесрпском сабору и декларацији коју су усвојиле две владе, ситуацији у региону, као и да ли је могуће да Србија, као највећа земља региона додатно утиче на мир и стабилност и бољу повезаност.

Она је навела да је домаћине интересовало зашто Србија није и да ли ће увести санкције Русији, какав је однос према Русији, какав је однос према Украјини, као и о дијалог са Приштином.

Брнабићева је поручила да је јако добро што је она, већ на практично самом почетку мандата као председнице Народне скупштине, имала добре и отворене састанке у Бундестагу.

"Зато што је нама, као земљи, важно да имамо бољу комуникацију, боље разумевање, дијалог, стални дијалог са СР Немачком, који је у привредном смислу наш један од најважнијих партнера. А у политичком смислу, зато што је једна од најважнијих земаља Европске уније и земља која јесте једна од земаља која одлучује и о агенди проширења и о плану раста и о свим осталим стварима које се тичу Србије и нашег народа и свих наших грађана", прецизирала је Брнабићева.

Она је посету Немачкој оценила као тешку, али добру, и истакла да су били тешки разговори.

Јасан став Немачке да ЗСО мора бити формирана

Председница Народне Скупштине рекла је да је на свим састанцима у Берлину чула само јасан став Немачке да Заједница српских општина мора бити формирана.

"Став Немачке је да Бриселски споразум мора да се имплементира, да је било доста кашњења, као и да ЗСО мора бити увек прва на дневном реду. Надам се да ће то да се покаже у пракси у неко догледно време, иако се са тим касни више од 11 година", рекла је Брнабићева новинарима у Берлину.

Она је оценила да, када је реч о Декларацији са Свесрпског сабора, Немачка на то гледа једнострано, имајући у виду укупну ситуацију у БиХ, као на сепаратистичке намере, и да нажалост не види ништа друго у читавој комплексној ситуацији.

"Треба објаснити да Декларација коју смо усвојили на Свесрпском сабору, пре свега позива на мир, стабилност, поштовање свих жртава ратова у БиХ. И такође то је Декларација која позива на поштовање Дејтонског мировног споразума. Дејтонски мировни споразум говори о БиХ као држави са два ентитета - Федерацијом БиХ и Републиком Српском и три конститутивна народа и Председништву које се састоји од три члана које мора да се консултује о свим питањима спољне политике БиХ", рекла је Брнабићева.

image