Лидери Европске уније и држава чланица данас су у Тирани у закључцима у Декларацији коју су потписали навели да од Београда и Приштине очекују конкретан напредак ка свеобухватном и легално обавезујућем споразуму о нормализацији односа, али и то да се сви до сада договорени споразуми у потпуности поштују и то без одлагања.
"То је од кључног значаја за стабилност и развој целог региона и како би се осигурало да стране могу да иду даље на свом европском путу", наводи се у Декларацији у деветој од 33 тачке, односно закључка са Самита Западног Балкана ЕУ.
Самит ЕУ-Западни Балкан одржан је у данас у Тирани, а учествовали су председници и премијери земаља ЕУ и региона. На самиту је донета декларација, коју су "закључили лидери ЕУ и њених држава чланица уз консултовање са лидерима Западног Балкана".
Председник Србије Александар Вучић осврнуо се на тачку четири Тиранске декларације која се односи на оне који се нису ускладили са европском спољном и безбедносном политиком и поручио да је јасно да се ова тачка односи само на Србију, пошто једина није увела санкције Русији.
"Не могу ни да стојим, ни да седим иза те декларације јер је нисам писао, али немам ништа против да они напишу да се ми нисмо сагласили са санкцијама и да их нисмо увели. То су чињенице и ја на то не могу да се љутим", рекао је Вучић.
Тачка 4. гласи: Заједнички наступ са ЕУ је јасан знак стратешке оријентације партнера, поготово сада када Русија ескалира свој агресорски рат против Украјине. Заједничка визија будућности подразумева обостране одговорности и дељене вредности. Како продубљујемо нашу сарадњу са партнерима, тако поново апелујемо на њих да остваре брз и трајан напредак ка пуном прилагођавању Заједничкој спољној и безбедносној политици ЕУ (ЗСБП) и да делују према њој, укључујући у погледу рестриктивних мера ЕУ. Похваљујемо оне партнере са Западног Балкана који већ показују своју стратешку опредељеност у том погледу својим потпуним поравнавањем са ЗСБП-ом ЕУ и подстичемо оне партнере који још нису извршили то поравнање да га направе.
Детаљи Декларације
Лидери Европске уније и држава чланица потврдили су данас у Декларацији из Тиране потпуну и недвосмислену опредељеност перспективи чланства западног Балкана у ЕУ и позвали на убрзање процеса приступања на темељу кредибилних реформи и начела властитих резултата, што је, како су нагласили, у узајамном интересу.
Декларација поздравља напредак који су партнери Западног Балкана направили на путу ка ЕУ од Самита ЕУ - Западни Балкан на Брду у октобру 2021. године, наведено је у другој тачки документа којим се чланице Западног Балкана, које то још нису учиниле, позивају да се ускладе са Заједничком спољном и сигурносном политиком ЕУ.
У Декларацији, која има 33 тачке, лидери ЕУ наглашавају да остају најближи партнер, главни инвеститор, трговински партнер и највећи донатор за регион. Такође, подстичу на важност реформи и наглашавају да ће подржавати опредељеност партнера Западног Балкана за инклузивну регионалну сарадњу и јачање добросуседских односа.
У документу на првом месту наводе да су они, "лидери ЕУ и њених држава чланица, уз консултације са лидерима Западног Балкана одржали Самит, први пут у региону западног Балкана и закључили да ескалација агресивног рата Русије против Украјине угрожава европски и глобални мир и безбедност".
Истакли су важност стратешког партнерства између ЕУ и региона Западног Балкана.
ЕУ у једној од тачака поздравља одлучност партнера Западног Балкана да подрже темељне европске вредности и принципе у складу са међународним законима, јачањем демократије и владавине права.
Декларација наглашава и потребу за трајним напорима у борби против корупције и организованог криминала, као и за повећаном подршком за добро управљање, унапређивање људских права, равноправност полова и права особа које припадају мањинама.
Кредибилитет те опредељености, како додају, зависи од спровођења неопходних реформи.
Налгашавају да су "оснажено цивилно друштво и независни и плуралистични медији са пуним поштовањем слободе изражавања кључне компоненте било којег демократског система".
Наводе да је заједнички наступ са ЕУ јасан знак "стратешке оријентације партнера Западног Балкана сада важан више него икад јер агресорски рат против Украјине ескалира".
"Заједничка визија будућности значи обостране одговорности и дељене вредности", наводи се у Декларацији којом се поново апелује на партнере Западног Балкана да остваре брз и сталан напредак ка пуном усклађивању са Заједничком спољном и безбедносном политиком ЕУ и да делују у складу са тиме, укључујући и рестриктивне мере ЕУ.
Лидери ЕУ похваљују партнере Западног Балкана који већ показују стратешку опредељеност у погледу потпуног усклађивања са заједничком спољном политиком и подстичу оне који се нису ускладили да то учине.
Декларацијом подсећају на одлуку о отварању заједничке куповине гаса, ЛНГ-а за Западни Балкан, на потребу континуираног спровођења Економског и инвестиционог плана за Западни Балкан, те Зелене и Дигиталне агенде што ће, како наводе, помоћи да се оснажи економија и отпорност региона.
Наводе и да ће подржавату пољоприведу, спровођење зелене агенде, продубити секторску сарадњу, убрзати и продубити политички ангажман и ангажман у области политика, укључујући и редовно одржавање самита ЕУ-Западни Балкан.
Подсећају на заједничку обавезу да се појачају напори за поспешивање интеграције Западног Балкана са унутрашњим тржиштем ЕУ и поздрављају ангажовање свих економија региона ка модернизацији њихових платних
система, као и опредељеност партнера за спровођење агенди за иновације, истраживања, образовање, културу, младе и спорт.
Као важно наводе и споразум о ромингу који ће прво омогућити смањење трошкова роминга између ЕУ и западног Балкана са намером да се касније и потпуно укине.
У Декларацији наводе да су одлучни у борби против стране манипулације информацијама и уплитања, укључујући дезинформације и друге хибридне претње које покушавају да угрозе стабилност региона, демократске процесе и перспективу у ЕУ.
Управљање миграцијама је и даље, како су навели, заједнички изазов и одговорност због чега је ЕУ повећала финансијску подршку региону са више од 170 милиона евра.
Апелују да се даље појача сарадња у борби против тероризма и екстремизма, као и да партнери са Западног Балкана успоставе и одржавају односе са Канцеларијом европског јавног тужиоца.
На крају поздрављају чињеницу да се партнери са западног Балкана усаглашавају са поменутим тачкама.
У Декларацији на 12 страна ЕУ поздравља и одржавање првих међувладиних конференција са Албанијом и Северном Македонијом.