Србија је стуб стабилности на Западном Балкану, и сваку оптужбу о другачијим намерама Београда треба одбацити као лажну вест, посебно када такве тврдње долазе од представника привремених институција самоуправе у Приштини који својом шовинистичком идеологијом и једностраним потезима усмереним против српског и другог неалбанског становништва на Косову и Метохији свакодневно потврђују да су они једина претња регионалном миру, изјавио је премијер Србије Милош Вучевић поводом текста Аљбина Куртија за "Њујорк тајмс" под насловом "Не сумњајте у НАТО. Спасао је мој народ", у којем позива САД да не умањује значај НАТО-а.
Уочи 75 година од оснивања западне алијансе, Курти је, како је навео, "желео да подсети на немилосрдну српску кампању".
"Године 1999, немилосрдна српска кампања коју је водио српски лидер и југословенски председник Слободан Милошевић довела је до масакра, силовања и протеривања око половине већинског албанског становништва са Косова. Била је то хуманитарна катастрофа. Сталним ваздушним бомбардовањем српских снага и положаја НАТО је зауставио ужас. Алијанса је одмах потом послала скоро 50.000 војника", пише Курти који је затражио да НАТО и даље настави да му помаже.
Вучевић даље наводи да је Куртијев текст каталог неистина и покушај тражења алибија за антицивилизацијско и нечовечно поступање према Србима на Косову и Метохији, а из самог тона текст избија огољен и патолошки презир према свему српском, чиме Курти заправо открива своју идеолошку матрицу, која се не може описати другачије него као политика мржње.
"Искривљен наратив о природи сепаратистичког покрета на Косову и Метохији, који је и једини извор свих проблема са којима се суочавамо на КиМ од 1999. године до данас, и хвалоспеви о НАТО-у као спасиоцу албанског народа, немају никакве везе са истином, тренутном ситуацијом на терену", истиче Вучевић.
Указује да је Србија широм света универзално препозната као успешна и напредна држава, те мотор развоја региона Западног Балкана, и стога патетични и архаични Куртијеви пропагандни наративи не могу да имају ефекат какав су можда имали пре две и по деценије.
Када је реч о дијалогу који Београд и Приштина воде уз посредовање ЕУ, Вучевић оцењује да Курти подбацује на свим тим пољима, "чиме доказује да је изазивач неприлика, а не неко коме је стало до мира и стабилности".
"Његова пасквила у 'Њујорк тајмсу' је доказ да он није одмакао далеко од марксистичко-енверистичког екстремисте који је превртао камионе са српском робом, спаљивао на ломачама кексове и чоколаде произведене у Србији, и насилно наступао чак и према политичким неистомишљеницима албанске националности увевши праксу употребу сузавца уместо употребе аргумената", подвлачи српски премијер.
Говорећи о жртвама албанског сепаратизма на Косову и Метохији, Вучић позива Куртија да одговори зашто готово четврт милиона Срба и других неалбанаца прогнаних са Косова и Метохије до данас нема могућност да се врати кући.
Поводом Куртијевог текста данас је одговорио и председник Србије Александар Вучић, рекавши да је премијер приштинских институција тај који воли рат и цео живот чезне да обуче униформу и "глуми малог Заленског, али ти снови му се никада неће остварити".
"Да ли се ми наоружавамо? Па да, мало више него што би он волео, много мање него што бих ја волео, као што њих наоружавају Турци, Немци, Американци. Те његове бесмислице ко жели рат, он једини жели рат, пошто цео живот чезне да обуче униформу и глуми на Балкану малог Зеленског, пошто је Украјина међународно призната територија, они нису. Моји снови су успешна економски напредна Србија, најразвијенија у овом делу Европе, наши снови се толико разликују", додао је он.