Крајем ове године грађанима Србије требало би да буде омогућена услуга електронског боловања.
На тај начин ће, како истичу они који су заједно са Министарством здравља ангажовани на изради ове е-услуге, пацијенти били лишени обавезе да када су на боловању носе дознаке послодавцу, већ би се дознаке слале електронским путем.
Исидора Шмигић, менаџерка за регулаторну реформу, за РТС каже да ће Е-боловање бити систем који ће повезати послодавце, лекаре и Републички фонд за здравствено осигурање.
"Овај систем ће заправо омогућити да се цео процес боловања који је заиста једна комплексна процедура, подразумева ношење документације и њихову циркулацију кроз систем, да се убрза и пре свега оно што је циљ јесте да пацијентима олакша, да они не морају болесни да носе ову документацију послодавцу, већ ће послодавац аутоматски имати увид у потребне информације с друге стране и Републички фонд ће такође имати потребан приступ", објашњава она.
Истиче да је важно и то што ће Републички фонд за здравствено осигурање моћи да приступи потребним информацијама како би комисије могле да разматрају евентуално продужавање боловања дуже од 30 дана у случајевима када је то потребно.
Како каже, е-рецепт, који функционише од 2019. године, је један револуционаран систем јер је само у последњих 18 месеци донео уштеду више од 30 милиона евра, а е-картон је нешто на чему се ради већ неко време.
"Оно што очекујемо јесте да његова пуна имплементација крене почетком 2026. године. Тренутно су у току техничке припреме итд. Оно што је потребно јесте ускладити и законски оквир и донети неке подзаконске акте који ће уредити процесе како ће е-картон функционисати и који ће заправо омогућити брже и ефикасније кретање кроз здравствени систем, тако да пацијенти не морају поново да раде одређене анализе. Њихови лекари могу у потпуности да приступе историји болести тако да верујемо да ће бити унапређење како за лекаре тако и за пацијенте", истиче Шмигићева.