Вучић: Србија више никада неће бити ничији плен, као што је била '99. године
Србија данас одговорна и жели мир, али никоме на свету неће дозволити да угрози њену слободу, поручио је председник Србије Александар Вучић након обиласка манастира Студеница и реконструисаног пута Студеница-Рудно, где је направљен нови мост преко реке Бревине.
"Верујем у способност српске државе да очува мир и стабилност... Верујте ми да живимо у свету у којем се то не подразумева, а плашим се да ће ствари бити још лошије, још теже. Видим да су се нешто закачили за нас, и од Веслија Кларка до председника САД Бајдена који говори о Балкану и ономе шта се збивало '99. Моје је само да кажем да ми никога не дирамо и ничије нећемо, али да Србија више никада неће бити ничији плен, као што је била '99. године", рекао је Вучић.
Он је истакао да је Србија данас одговорна, да жели мир, али да никоме на свету неће дозволити да угрози њену слободу.
Како је рекао, путеви повезују крајеве Србије, и омогућавају људима да опстану на својим огњиштима и обезбеђују будућност својој деци. Он је оценио да су ови радови тек сада изведени зато што је Србија сада у бољем стању него што је икада била.
Весли Кларк оставио неизбрисив траг убијањем српског народа и деце
На питање новинара да коментарише изјаве генерала Веслија Кларка, који је рекао да "Вучић жели да разбије БиХ и узме део севера КиМ како би створио 'Велику Србију'" и изјаве председника САД Џозефа Бајдена да је НАТО агресија 1999. била интервенција чији је циљ био да спречи "етничко чишћење", Вучић рекао да је Весли Кларк оставио "неизбрисив траг" на Балкану у виду "убијања нашег народа и деце".
"То су историјске чињенице и оне се неће променити... Да ми је идеја прављење Велике Србије, рекао бих то. Пошто није, мени је драго да они уживају у нападу на Србију, то значи да смо ојачали, и да при томе морају да се служе неистинама. То је додатни доказ да су немоћни у својој мржњи", рекао је Вучић.
Председник Србије је додао да му је занимљиво што је Кларк рекао "да смо ми агенти или пиони Русије на Балкану".
"Моја порука господину Кларку је: Свако ко прати шта ради Србија, јасно му је да нисмо ничији пиони. Али како нисмо руски, тако нисмо амерички, нити било чији други, и никада нећемо бити", рекао је Вучић.
Он је напоменуо да су Србији слободарски народ који су за своју слободу гинули и ценили је више од било чега.
"Било би добро да је ту лекцију још '99. савладао. Нажалост, некима прође цео живот а лекције не могу да науче. Србија неће да служи никоме, само свом народу", додао је Вучић.
Коментаришући Бајденове изјаве, Вучић је рекао да је председник САД поново изнео званичну интерпретацију западних сила које су учествовале у агресији.
Вучић је рекао да су Србији потребни добри односи са свима и да ће их градити и са Американцима, замоливши их да науче "малу лекцију о Србима", а то је да слободу воле више од свега.
О ископавању литијума
На питање новинара да коментарише своју претходну изјаву да би Србија била водећа европска земља у ископавању литијума да неке "тајне службе" нису умешале своје прсте, Вучић је рекао да неће да открије које су тајне службе у питању зато што неће да угрози позицију Србије.
"Моја реч није необавезујућа, не желим да Србији наметнем терет додатног сукобљавања са онима који су од ње многоструко снажнији. Довољно је да знамо шта су радили, уколико пажљиво погледате, то је било право мало ремек-дело најмање две западне службе. Ту је било питање шта раде Кинези, како да се прекине њихов утицај... Друго шта је био циљ је да Србија закасни и да не може да искористи (своје ресурсе)", рекао је Вучић.
Како је оценио, да је Србија раније отворила руднике литијума, имала би предност у односу на друге.
"Овако ми предност тог типа више немамо... Надам се само да нећемо изгубити сваку врсту предности коју бисмо имали у односу на друге у региону. Ја знам и много других ствари, ко шта ради против Србије са различитих страна света, а о чему никада не говорим, зато што би свака моја реч значила улазак у оно што желим да избегнем по сваку цену", додао је председник Србије.
Пре обиласка реконструисаног пута, председник је посетио манастир Студеницу, где га је дочекао игуман манастира архимандрит Тихон и упознао га са историјатом и културним и верским знаменитостима манастира.
"На месту историје, у задужбини Стефана Немање и источнику владарске лозе Немањића, изворишту државе и визије онога што Србија данас јесте и што ће тек бити. Захвалан сам старешини манастира Студеница оцу Тихону на топлом дочеку и мудрим речима које су у свему на трагу првог архиепископа српског, Светога Саве. Молимо се за мир, братску слогу и напредак наше Србије, док се са поносом и осећајем огромне одговорности сећамо легата наших славних предака", написао је Вучић на свом Инстаграм налогу.
Као и Студеница, Србија је била често нападана и рушена, али и са много пажње и љубави поново грађена, обнављана и оживљавана, додао је.
"Зато је ово посебно место на којем се преплићу наша прошлост и будућност, предачки завети и путокази за потомке – да не изневеримо њихов сан о снажној и слободарској Србији, да будемо поносни и достојанствени у борби за мир и слогу са свима који желе да заједно градимо добру будућност за генерације које долазе. Са тог часног и тешког пута не смемо да скренемо. Живела Србија!", поручио је председник.
Нови мост дуг је 11,5 метара, а широк 5,5 метара и на његовој изградњи су радили радници ЈП "Нови Пазар Пут".
Изградња моста и санација клизишта финансирана је из буџета ЈП "Путеви Србије".