Свет

Није први, а да ли је и последњи? Трампов пут до Беле куће личи на Рузвелтов

Како је атентат на Трампа прокоментарисала главна и одговорна уредница телевизијског канала РТ Маргарита Симоњан, "када се исцрпе сви други начини да се решиш незгодног председника, на сцену ступа добри стари Ли Харви Освалд"
Није први, а да ли је и последњи? Трампов пут до Беле куће личи на РузвелтовGetty © Anna Moneymaker

Током историје САД, на неколико председника, бивших председника и председничких кандидата извршени су атентати, а политичко насиље није заобилазило ни сенаторе, конгресмене и гувернере.

Након покушаја убиства бившег председника и републиканског кандидата за 47. председника САД Доналда Трампа на предизборном скупу у Батлеру, у Пенсилванији, амерички медији подсећају на дугу историју политичког насиља током америчке историје, као и чињеницу да су неки од председника САД, попут Џералда Форда, били жртве два одвојена покушаја убиства.

Четири председника су, како подсећа Си-Ен-Ен, убијена - Абрахам Линколн, Џејмс Гарфилд, Вилијам Мекинли и Џон Кенеди.

Си-Ен-Ен подсећа да је мушкарац из Ајдаха оптужен за атентат 2011, који је пуцао на Белу кућу.

Председник Роналд Реган је рањен 1981, непосредно након што је напустио хотел "Хилтон" у Вашингтону, после чега је провео је 12 дана у болници. Нападач је био Џон Хинкли Млађи, који је пуштен на слободу 2022. године. После овог инцидента, Регану је порасла популарност.

Џералд Форд прошао је без повреда у два одвојена покушаја убиства, за које су биле одговорне две жене, у септембру 1975. године. Оба покушаја су се десила у Калифорнији, у размаку од само 17 дана.

Џорџ Волас упуцан је четири пута док је водио кампању за демократску председничку номинацију. Пуцњава се догодила у тржном центру у Лорелу, у Мериленду. Доживотно је паралисан у нападу 1972. године. Био је познат по подршци сегрегацији, преноси "Глас Америке".

Брат председника Џона Кенедија, Роберт, који је био у трци за демократску председничку номинацију, убијен је  у хотелу "Амбасадор" у Лос Анђелесу. Убиство се догодило само два месеца након што је убијен борац за грађанска права Мартин Лутер Кинг Млађи, што је допринело политичким немирима крајем 60-тих.

Председник Кенеди убијен је у Даласу у Тексасу, док се возио у председничкој колони. Кенедија је убио Ли Харви Освалд, али политичка позадина убиства никад није расветљена.

Воренова комисија, која је истраживала убиство, утврдила је 1964. године да је Освалд, бивши маринац који је живео у Совјетском Савезу, деловао самостално, у шта је тешко поверовати. Трамп је недавно изјавио да, уколико победи на изборима, документа о убиству Кенедија више неће бити тајна.

Многи Американци верују да је са смрћу Кенедија почео турбулентан период у америчкој политици, у светлу рата у Вијетнаму и борбе за грађанска права.

Тада новоизабрани председник Френклин Рузвелт био је 1933. мета атентата у Мајамију, на Флориди, у коме није повређен, али је у нападу убијен градоначелник Чикага Антон Цермак.

Попут Трампа, Теодор Рузвелт је 1912. био у трци за Белу кућу као бивши председник, када је упуцан у Милвокију, у Висконсину.

Метак му је остао заглављен у грудима до краја живота; успорила га је челична кутија за наочаре у џепу кошуље. Упркос томе што је погођен, Рузвелт је одржао говор.

Председника Мекинлија убио је 1901.године анархиста Лион Чолгос у Бафалу, у Њујорку.

Године 1865. Абрахама Линколна је убио Џон Вилкис Бут, познати глумац и симпатизер Конфедерације, док је тадашњи председник гледао представу "Наш амерички рођак" у Фордовом позоришту у Вашингтону.

Бутов напад, изведен само неколико дана након предаје снага Конфедерације у Грађанском рату, био је део веће завере, која је обухватала покушаје да се убију потпредседник Ендрју Џонсон и државни секретар Вилијам Сиворд.

Како је атентат на Трампа прокоментарисала главна и одговорна уредница медијске групе "Русија севодња" и телевизијског канала РТ Маргарита Симоњан на Телеграму, "када се исцрпе сви други начини да се решиш незгодног председника, на сцену ступа добри стари Ли Харви Освалд."

Коментаришући одлуку америчких власти које верују да је атентатор деловао самостално, као што је саопштила је државна полиција Пенсилваније, Симоњан је одговорила кратко: "Како да не."

image