Атентат на Доналда Трампа одражава растуће политичко насиље у САД у тренутку када су политичке поделе све израженије, кажу саговорници за "Глобал тајмс", лист близак владајућој Комунистичкој партији Кине.
Кинески стручњаци напомињу да атентати нису неуобичајени у историји америчког политичког живота.
"Ово указује на то да је политичко насиље било трајни елемент у америчкој историји. С друге стране, чињеница да се такви злонамерни инциденти и даље дешавају на политичким скуповима бивших председника, упркос безбедносним мерама, наглашава актуелно питање насиља над оружјем у САД, и перципирану 'нерешивост' тог проблема", каже професор на универзитету Ренмин у Пекингу за "Глобал тајмс".
У последњим годинама се могло запазити како америчка политика прераста из супротстављања политичких ставова у политику личне освете, додаје Диао.
Са друге стране, атентат на бившег председника САД и највероватнијег републиканског кандидата за предстојеће изборе истиче да су ти избори у суштини сукоб две различите визије Америке.
Ова конфронтација додатно раздире америчко друштво и подстиче насилне испаде, оцењује Диао.
Џин Канронг са Школе за међународне студије на Универзитету Ренмин каже да се квалитет бипартизанског политичког система у САД погоршао.
"У прошлости је систем могао да функционише, јер је већина чланова обе странке још увек умерена. Њихови политички ставови су различити, али нису били толико екстремни и могли су да сарађују у многим питањима. Али сада можемо видети да Конгрес гласа по партијској линији о скоро сваком питању, а страначка политика постаје све поларизованија", приметио је Џин.
Ли Хаидонг, професор са Кинеског универзитета за спољне послове, види три могућности за мотив нападача.
"Прво, то би могао бити неко из дубоке државе, неухватљиве сила унутар владе која не жели да Трамп победи. Друго, то може бити неко из екстремистичких снага крајње левице... На крају, то би могао бити индивидуални екстремиста без позадине у било каквој организацији, једноставно особа која је уморна од Трампа", рекао је Ли.