Свет

Гренел предлаже: Украјина да формира "аутономне зоне" на истоку земље

Русија је критиковала Гренелов предлог, подсећајући да је амерички дипломата радио на поткопавању споразума из Минска и да је наговарао Немце да одустану од "Северног тока"
Гренел предлаже: Украјина да формира "аутономне зоне" на истоку земљеGetty © Joe Raedl

Бивши високи званичних у администрацији Доналда Трампа Ричард Гренел, који би могао да преузме водећу улогу у његовом другом мандату, заложио се за мировни споразум који би Украјини омогућио да "сачува територију земље", али уз формирање "аутономних зона".

Гренел, који је био амбасадор у Немачкој, в.д. директора националне обавештајне службе и Трампов специјални изасланик за Западни Балкан, предложио је план који би се суочио са противљењем Владимира Зеленског, који је позвао на повратак украјинских граница из 1991. године.

"Аутономни региони могу да значе много ствари многим људима, али морате да порадите на тим детаљима", рекао је Гренел у понедељак на округлом столу "Блумберг њуза" на маргинама Републиканске националне конвенције у Милвокију.

Гренел није изнео детаље, али области источне Украјине које су раније помињане као "аутономне" налазе се под контролом Русије, и готово сигурно ће тако и остати, наводи тај портал.

Гренел је такође рекао да Украјина не би требало да постане чланица НАТО-а у скоријој будућности, упркос жељама тамошњих власти.

"Морамо бити искрени у вези са тим да ли ћемо додати нове чланице НАТО-у или не", рекао је Гренел, додајући да "не би требало да додајемо нове чланове у клуб када садашњи чланови не плаћају свој део".

Он је додао и да он не говори у Трампово име, као и да није са њим разговарао о том предлогу.

Захарова одговорила Гренелу

Портпаролка руског Министарства спољних послова Марија Захарова критиковала је Гренелову изјаву, наглашавајући да је Украјина већ преузела сличне обавезе у пропалим Минским споразумима.

"Где си био када су на столу пред међународном заједницом стајали споразуми из Минска усмерени управо ка томе? Када је Русија давала све од себе да се они остваре и позивала да се пронађе форма федерализације Украјине како би се очувао њен интегритет?", написала је она на Телеграму.

Она је подсетила да је Гренел тада био амбасадор САД у Берлину, и да је наводио Немце да одустану од изградње гасовода "Северни ток", грубо се мешајући у унутрашњу политику Русије и Немачке.

"Сада су Немци без гаса и привреде, а Украјинци без земље и стабилне будућности", закључила је она.

image