Америчка порота у уторак је прогласила демократског сенатора Роберта Менендеза кривим по свих 16 оптужби, укључујући корупцију, мито и лобирање интереса Египта и Катара као страни агент, јавио је Си-Ен-Ен.
Сенатор негира кривицу по свим тачкама, прети му до 20 година затвора, али може да се жали на одлуку.
Менендез, познат по свом антируском ставу, такође је проглашен кривим за ометање правде, примања мита, изнуду, превару путем телефонских линија и деловање као страни агент, због његове улоге у дугогодишњој коруптивној шеми.
Током суђења је смењен са функције председника Међународног комитета Сената, али је наставио да служи у горњем дому Конгреса.
Након изрицања пресуде, лидер већине у Сенату САД Чак Шумер позвао је Менендеза да поднесе оставку.
"У светлу ове пресуде, сенатор Менендез сада мора да учини оно што је исправно за његове бираче, Сенат и нашу земљу, и да поднесе оставку", написао је Шумер на Иксу.
Раније, током претреса, код њега су пронађена три килограма злата и готовине у вредности од пола милиона долара.
Менендезу (70), који је познати албански лобиста, суди се због примања мита у виду кеша и златних полуга како би учинио услугу бизнисменима из Њу Џерзија, што је он негирао.
Он је оптужен и да је радио као страни агент у корист Египта, што је такође одбацио.
Док је напуштао суд на Менхетну, Менендез је у петак рекао да верује у Бога и у пороту.
Прошле седмице су адвокати провели више од 15 сати износећи завршну реч и позвали су пороту да пажљиво испита стотине доказа и сведочења.
Тужиоци су инсистирали на томе да је у сенаторовом дому током претраге ФБИ 2022. заплењено више од 480.000 долара у готовини, као и златних полуга вредних 150.000 долара, наводећи да је то приход од примања мита.
Менендез је упркос суђењу најавио пре неколико недеља да ће се поново кандидовати ове године као независни кандидат.
Менендез је српској јавности познат као албански лобиста, који је тражио од администрације у Вашингтону да изврши притисак на Србију да призна независност тзв. Косова.
Он је током каријере изјављивао да је поносан што су САД 2008. године међу првима признале независност јужне српске покрајине.
Познат је и по томе што је 2020. године заједно са најпознатијим албанским лобистом бившим послаником Представничког дома, Елиотом Енгелом, писао тадашњем државном секретару, Мајку Помпеу, и тражио увођење санкција Србији.