Саливен: САД би могле да Кијеву дају већу слободу у употреби оружја дугог домета
САД би могле да укину или измене ограничења на употребу оружја дугог домета које су послале Кијеву и могућност украјинских снага да ударају дубоко по руској територији, рекао је саветник за националну безбедност председника Америке Џејк Саливен.
На питање новинара током Аспеновог безбедносног форума у Колораду о томе да ли је Вашингтон отворен за ублажавање "екстремних ограничења" украјинске употребе америчког оружја, Саливан је одговорио да ништа не искључује.
"Како је рат еволуирао, еволуирала је и наша подршка... Не могу дати коначан одговор на то питање за будућност", рекао је он.
Бела кућа је наводно крајем маја дала Кијеву дозволу да користи неке од америчких пројектила за напад из Харковске области на војне циљеве преко границе из 1991.
"Околности су се промениле. Русија је заправо покренула нову офанзиву директно преко границе према Харкову, а здрав разум је налагао да Украјина мора да буде у стању да узврати на ту офанзиву", оценио је Саливен.
Ипак, он је напоменуо да се "политика председника Џозефа Бајдена о далекометним ударима на Русију до сада се није променила".
Државни секретар САД Ентони Блинкен је у одговору на исто питање рекао да је у Вашингтону "у току разговор" о ублажавању ограничења за Кијев, не нудећи више детаља.
Владимир Зеленски је западна ограничења назвао "сулудим", тврдећи да би Украјина требало да може да удари било где у Русији.
"Дозволили смо Зеленском да користи америчко оружје у пограничним регионима Русије. Да је имао прилику да удари на Москву, на Кремљ, да ли би то имало смисла? Не, не би", рекао је Бајден прошле недеље на брифингу за штампу у Вашингтону.
Крајем јуна, касетном муницијом из ракете АТАЦМС коју су испоручиле САД, убијене су најмање четири особе на плажи у близини Севастопоља на Криму, укључујући двоје деце, и рањено више од 150. Русија је саопштила да ће САД сматрати директно одговорним за овај "терористички напад с предумишљајем".
Председник Владимир Путин описао је украјинске нападе на руску територију употребом оружја које је испоручио Запад као "блиске агресији". Он је такође упозорио да би Москва могла да се упусти у асиметричан одговор, наоружавајући државе или групе непријатељске према САД напредним оружјем.