Бивши саветник Меркелове: Русија и САД морају наћи политичко решење за кризу у Европи

Према његовим речима, из тренутне ситуације може се изаћи искључиво преговорима

САД би, упоредо са размештањем система дугог домета у Европи, требало да преговарају о разоружавању са Русијом, као што се десило током "европске ракетне кризе" осамдесетих година, али тренутно, нажалост, не постоји таква спремност са стране Вашингтона, рекао је за РИА Новости бивши војни саветник некадашње немачке канцеларке Ангеле Меркел, генерал Ерих Вад.

Како наводи, ракетни системи које Русија има у Калињинградској области потенцијално би могли да представљају претњу за Европу. Такође, генерал истиче да жали јер су се САД повукле из Уговора о нуклеарним снагама средњег домета који је значајно ублажио ситуацију у Европи.

"Данас су нам поново потребна таква разумна решења. Стога би, по мом мишљењу, било боље да размештање нових америчких ракетних система буде праћено дијалогом и иницијативама за разоружање", поручује немачки генерал и додаје:

"Нажалост, тренутно не постоји таква спремност. Можда ће се ово променити након америчких избора? То би било пожељно".

"Двоструку одлуку НАТО-а" усвојили су тадашњи лидери САД, Велике Британије, Француске и Немачке 12. децембра 1979. године и састојала се од размештања америчких ракета средњег домета у Европи уз истовремени наставак преговора са СССР-ом о елиминацији ове врсте наоружања.

Према речима бившег саветника Меркелове, мало је вероватно да сада треба очекивати протесте у Немачкој сличне масовним антиратним демонстрацијама које су се догодиле почетком осамдесетих година.

"Лично, не очекујем озбиљне протесте против успостављања америчког наоружања. Али ово наводно самопоуздање и недостатак дискусије о размештању америчких система наоружања су застрашујући", рекао је он.

Вад је још једном нагласио да садашња "тужна" ситуација може да се превазиђе само преговорима.

"То се односи и на рат у Украјини, за који не постоји војно решење и можемо само да се надамо да ће бити разумних политичара - у Русији и на Западу - који ће преузети овај задатак на себе. Виктор Орбан, кога критикују многи медији, је на примерен начин покушао да нађе излаз из бесмислене војне ескалације у Европи и тражи политичка решења. То је прави, разуман начин", закључио је немачки генерал.