Мало је вероватно да ће Камала Харис задржати актуелне званичнике националне безбедности ако победи на америчким председничким изборима у новембру, наводе извори за "Волстрит џорнал".
Председник Џозеф Бајден је подржао своју потпредседницу за демократског кандидата на предстојећим изборима када је најавио да се повлачи из трке за реизбор. Иако демократе тек треба да званично номинују Харисову, у медијима се већ увелико спекулише о томе како би њен мандат могао да изгледа.
"Кључни званичници које је Бајден именовао, укључујући саветника за националну безбедност Џејка Саливена, државног секретара Ентонија Блинкена и министра одбране Лојда Остина, вероватно неће остати на својим садашњим функцијама", тврди лист, позивајући се на анонимне садашње и бивше америчке званичнике.
Иако Харисова "није имала прилику да дефинише сопствени бренд спољне политике", "Волстрит џорнал" сматра да би се она "на крају могла ближе ускладити са прогресивним елементима" демократа, што укључује постављање неких услова за подршку САД Израелу.
Цитирајући одломак из њеног говора у Селми, Алабама, када је критиковала "нехумане услове" живота у Гази, амерички лист наводи да је од свих званичника из "вишег нивоа актуелне администрације" Харисова "најватренији заступник примирја у Гази".
Оснивач Арапско-америчког института Џим Зогби рекао је да је разговарао са Харисовом телефоном прошлог октобра и да верује да је она показала "далеко већу емпатију" према Палестинцима него Бајден, или остатак Беле куће.
Према Ен-Би-Си њуз, од Харисове се "широко очекује да настави" Бајденову спољну политику ако буде изабрана, али "изгледа да је спремнија да јавно критикује" израелског премијера Бенјамина Нетанјахуа и "изрази емпатију према невољи палестинских цивила" у Гази.
Кандидатура Харисове би могла да помогне демократама код арапских Американаца, млађих гласача и прогресиваца, рекао је анонимни извор за Ен-Би-Си, јер она није повезана са Бајденовом подршком Израелу.
Бајден је одабрао Харисову за своју потпредседницу у августу 2020. године, наводно као услов да обезбеди номинацију странке. Она је одустала од сопствене кандидатуре 2019. године, пре него што су унутарстраначки избори уопште почели.
Блинкен је био Бајденов дугогодишњи саветник за спољну политику и националну безбедност пре него што је именован за шефа Стејт департмента. Саливен је провео три године саветујући Бајдена током администрације Барака Обаме, пре него што се придружио председничкој кампањи Хилари Клинтон 2016.
Остин је наводно склопио пријатељство са Бајденовим сином Боом, који је служио у Ираку као његов штабни официр 2008-2009, а касније је саветовао Бајдена као шефа америчке Централне команде.
"Централну улогу" у Харисовој администрацији играо би Филип Гордон, који је тренутно њен саветник за националну безбедност, наводи "Волстрит џорнал". Гордон је ветеран Клинтонове и Обамине администрације, који је радио и у Савету за националну безбедност и у Стејт департменту, посебно као претходник Викторије Нуланд у одељењу за европску и евроазијску политику.
Такође је био виши сарадник у Савету за спољне послове и виши саветник у "Олбрајт Стоунбриџ" групи.