Три нова истраживања објављена средином ове недеље дају потпредседници Сједињених Америчких Држава камали Харис нешто већу предност у односу на предсендичког кандидата републиканаца Доналда Трампа, што се председнику Џозефу Бајдену није догодило месецима, констатује "Фајненшел тајмс".
Предност Харисове, како се наводи, потиче од неопредељених гласача посебно младих, црначких и латино бирача које се Бајден мучио да придобије за себе.
Али ове бројке дају претерано ружичасту слику. Бајденове анкете су биле поразне. Међутим, ако је питање да ли Харисова може да победи на председничким изборима 5. новембра, требало би да је упоредимо не са Бајденом из јула 2024. већ са Бајденом из првих дана новембра 2020. По том мерилу, Харисова доста заостаје, констатује се у тексту.
Предност потпредседнице у рејтингу у односу на Трампа тренутно износи око четири одсто, док је уочи избора 2020. Бајденова предност била више од 15 одсто. Рана предност је лепа, али да би победила, Харисова мора да оствари значајне даље резултате.
"Фајненшел тајмс" наводи да Харисова има неколико ствари које јој иду у прилог.
Истраживање јавног мњења "Блупринта" показује да бирачи не криве њу за инфлацију и лошу економију колико су то чинили када је Бајден у питању.
Иста анкета показује да Харисова има велику предност у односу на Трампа у питању абортуса. Њени ставови у погледу репродуктивних права могли би да буду посебно важни јер је заокрет од Трампа против Бајдена до Трампа и Џеј Ди Венса против Харисове тему абортуса још више истакао.
Ветар у леђа, могао би јој стићи и из групе "двоструких мрзитеља" који не воле ни Бајдена ни Трампа. Подаци "Ју-гова" показују да велики број људи из ове групе планира да гласа за демократе на изборима за Конгрес.
Избор саиграча такође фаворизује Харисову, сматра ФТ. Венса житељи Охаја виде као конзервативнијег од Трампа, док потенцијални саборци Харисове, Џош Шапиро и Марк Кели јачају демократе у својим матичним државама, према анализи Брајана Шафнера, професора политичких наука на Универзитету Тафтс.
Имиграција је вероватно најслабија тачка Харисове. На потпредседницу се истовремено врши притисак од стране оних са левице да буде мекша од Бајдена у питању граница, док други сматрају да треба да заузме чвршћи став о једном од кључних питања за ове изборе. И оном где Трамп има јасно вођство.
Једно од кључних питања у наредним месецима је да ли Харисова може да искористи своју каријеру у судству да би се позиционирала као умерени демократа који се бори против злочина, или ће прогресивнија реторика из њене кампање 2020. сада бити искоришћена као оружје против ње.
Сукоб у Гази је још једна потенцијална рањивост, али анкете показују да овде има мање негативних страна него што би се могло очекивати: демократа који је благ према Израелу (као што се сматра да је био Бајден) губи подршку на левици, али кандидат који је више критички настројен поново осваја те гласаче без губљења гласова међу оним умеренима.
Харисова је много јачи кандидат него што је био Бајден, али би на изборима одржаним данас ипак изгубила. Да би победила у новембру, мора да иде по танком ужету и придобије неодлучне гласаче, а не изгуби оне друге.