Запад је наредио целом свету да се супротстави Русији, али напротив, у стварности, мало по мало, сви почели да је подржавају, изјавио је мађарски премијер Виктор Орбан.
"Запад је дао инструкције да свет заузме став против Русије и да подржи Запад на моралној основи. У стварности, напротив, мало по мало, сви подржавају Русију", рекао је Орбан у румунском граду Баиле Туснад, пренео је ТВ канал М1.
Он је напоменуо да није изненађен подршком Русији из Кине и Северне Кореје, а да га је изненадила позиција Ирана, Индије, Турске и муслиманског света, који Русију сматрају партнером.
Орбан је назвао лажима тврдње да је Русија аутократија и поручио да се та земља прилагодила санкцијама, као и да показује економску и социјалну флексибилност.
"Русија је научила лекције од 2014. године и не само да их је научила, већ их је и претворила у акције. Спровели су неопходан развој ИТ и банкарског сектора, тако да се руски финансијски систем није сломио. Развили су способност прилагођавања", указао је мађарски премијер.
Према његовим речима, Русија је, пошто је због санкција изгубила могућност да увози пољопривредне производе са Запада, за неколико година постала највећи извозник прехрамбених производа.
"Када се Русија описује као тврда неостаљинистичка аутократија – то је лаж. У ствари, говоримо о земљи која показује техничку, економску и, очигледно, друштвену флексибилност", нагласио је мађарски премијер.
Све више земаља у свету одбацује такозване универзалне вредности Запада, међу којима је ЛГБТ покрет постао кључан, истакао је Орбан.
Он је, међутим, додао да управо Руска Федерација постаје центар гравитације земаља које нису задовољне Западним вредностима.
"Испоставило се да западне вредности, које су сматране универзалним, све више земаља света демонстративно не прихвата и одбацује. Показало се и да модернизација и развој нису искључиво западни, јер се и Кина модернизује, Индија се развија све више, а Арапи и Турци постају модеран свет који уопште није заснован на западним вредностима", рекао је Орбан.
Мађарски премијер је више пута показао да је спреман да устане против доминантних ставова ако верује да су погрешни, па је тако изазвао гнев бриселских бирократа, али и многих европских лидера, када је "на своју руку" отишао на "мировну турнеју", током које је покушао да спусти тензије и покрене дискусију о окончању конфликта који на истоку Европе букти већ више од две године.