Свет

Почело је: Амерички обавештајци поново о Русији, Кини, Ирану и председничким изборима у САД

Упркос томе што ни раније тврдње о умешаности страних влада у изборе нису доказали, обавештајци већ подгревају нове афере
Почело је: Амерички обавештајци поново о Русији, Кини, Ирану и председничким изборима у САД© Michael Siluk/UCG/Universal Images Group via Getty Images

Американци би да одрже демократске председничке изборе, али им у томе "опет" сметају Русија, Кина и Иран, који, како тврде амерички обавештајци, регрутују Американце за ширење пропаганде у њиховом интересу.

Понавља се, дакле, стара прича о "руској вези" која је пласирана и током претходних америчких избора, иако се монтирана афера "Русијагејт" о којој су демократе на сва уста причале, срушила као кула о карата јер руско мешање у изборе никад није доказано.

Канцеларија директора националне обавештајне службе тако тврди да су неки грађани САД  свесно помагали страним владама да „засаде, промовишу и додају кредибилитет наративима који служе интересима страних актера“, Други у САД су "преварени" да помажу страним актерима, наводи се у извештају.

Обавештајни званичници нису говорили о именима америчких председничких кандидата, али "Блумберг" из њихових коментара чита да је "јасно да верују да Русија покушава да помогне републиканском кандидату Доналду Трампу, док Иран настоји да поткопа његову кандидатуру".

Руски оперативци су, како се тврди, посебно, предузели напоре да изграде и искористе мреже америчких и западних "личности" за стварање и ширење наратива који су "пријатељски расположени према Русији", наводи се у извештају.

"Ови актери настоје да поред утицаја на изборне исходе у Конгресу, подрже председничког кандидата, подривају поверење јавности у изборни процес и погоршавају друштвено-политичке поделе", саопштила је обавештајна канцеларија.

Америчке обавештајне агенције тврдиле су и да је Русија настојала да подржи Трампа 2016. и 2020. године.

Када је реч о Ирану, амерички званичник тврди да ова држава жели да утиче на изборе као што је то наводно учинила и 2020. године, након што је Трамп одустао од међународног нуклеарног споразума са Техераном и увео оштре санкције Исламској Републици.

И Русија, Иран и Кина раније су негирали мешање у америчке изборе.

Америчка влада је раније ове године санкционисала две руске фирме због наводног креирања лажних веб страница дизајнираних да се лажно представљају као владине медијске организације у Европи. 

Слично, тврди се да је кинеска влада сарађивала са технолошком компанијом са седиштем у Кини како би побољшала своје "операције тајног утицаја, укључујући ефикасније креирање садржаја који се повезује са локалном публиком", рекао је званичник

"Иако Кина не настоји да утиче на исход председничких избора, постоји могућност да актери који су у вези са Пекингом покушају да оцрне кандидате за које се сматра да угрожавају суштинске интересе Кине", кажу обавештајци, а преноси "Блумберг".

Директор руске спољне обавештајне службе Сергеј Наришкин демантовао је  пре неколико дана писање медија о наводним покушајима Русије да утиче на председничке изборе у САД.

"Сличне лажи су већ користили 2020. у САД како би утицале на резултате председничких избора у корист једног од кандидата. Сада је ово 'верзија 2024'", рекао је он.

image