Око 3.500 цркава у Великој Британији затворено је од 2013, а стотине се суочава са истом судбином, показало је истраживање Националног фонда цркава објављено ове године.
Наводећи овај податак, британски "Телеграф" указује да се све више цркава може наћи на тржишту некретнина, понуђених на продају.
"Затварање и распродаја цркава није нова појава, али је стопа затварања порасла последњих година", каже директорка "Пријатеља цркава без пријатеља" Рејчел Морли, добротворне организације која спасава занемарене цркве од затварања или продаје.
Она додаје да се локалне групе труде да привуку што већи број људи да дођу у цркву, док се број верника смањује, а трошкови одржавања ових богомоља могу бити огромни.
Према неким подацима,одржавање може да кошта између 126 милиона фунти и 138 милиона фунти годишње.
За Морлијеву је потресно то што ове зграде дуге историје једна по једна постају барови и кафићи или преноћишта.
"Нисам религиозна ни на који начин, али те цркве су изградили мештани, бринули о њима и користила их је локална заједница, оне су корени тог друштва на сваком нивоу. Уз то, неке су строго заштићене зграде са каменим резбаријама из 6. века и националним артефактима", указује Морли.
Она каже да свако ко размишља да купи цркву и претвори је у дом из снова треба да буде опрезан.
"Оне често немају струју и нису прикључене на водоводну мрежу. Цена поправки је једна ствар, али онда имате конверзију и одржавање. Можда ће вам бити веома тешко да добијете дозволу за радове. И можда ћете открити да мештани нису срећни: они не воле да посећују своје мртве претке у нечијој башти", наводи Морли.
Ако неко ипак жели да купи цркву, понуде не мањка. А "Телеграф" наводи неколико огласа као илустрацију тога шта се нуди купцима на тржишту некретнина - цркве из средњег века које чекају нове власнике, највероватније да постану нешто што никада у свом веку нису биле.
Једна од њих налази се у центру Лондона, а реч је о цркви Светог Мајкла Патерностера из 13. века. Осим високих плафона, око 900 квадратних метара простора, ту је сахрањен и чувени градоначелник и пионир пантомиме Ричард Витингтон.
Како се наводи у тексту, зграда цркве користи се као канцеларијски простор још од Другог светског рата када је спасена од рушења. Сада је црква на тржишту и придружује се дугачкој листи историјских цркава које су такође стављене на располагање најбољем понуђачу.
Међу њима је црква Светог Ленарда на мору, са погледом на Ламанш и под заштитом државе. Грађена од 1953-1961, на месту старије богомоље, црква се продаје за 500.000 фунти, али има структуралне проблеме и због њих је затворена за богослужења од 2018.
Много скромније понуде укључују цркву Свете Марије у Дураму из 1820-их година, такође под заштитом државе, чија се висока кула, комора за оргуље, наос и земљиште око ње продаје за 45.000 фунти. Мана ове некретнине је што нема централну канализацију и тоалет.
Ту је, по сличној цени, и црква Светог Јована Крститеља у Годлију, предграђу Хајда из 1849/50. године. Ова црква има гас, струју и воду, али ту је друга "ситна" мана: у порти цркве налази се гробље.