Израел и САД имају дијаметрално супротно виђење сукоба на Блиском истоку, пише аутор Стивен Кук за "Форин полиси", оценивши да би недостатак формалног војног савеза Вашингтона и Тел Авива могао подстаћи Израел да иде ка ескалацији.
Од напада Хамаса 7. октобра у којем је убијено око 1.200 Израелаца, званична политика Тел Авива је била да је најбољи начин за завршетак сукоба потпуно уништење те палестинске организације, што је теза које се Бенјамин Нетанјаху држао током читаве текуће операције Израелских одбрамбених снага у Појасу Газе, у којој је до сад убијено скоро 40.000 Палестинаца, према тамошњим здравственим властима.
Док САД сматрају да ће борба до уништења донети више штете него користи, радикализовати још више људи у региону и тиме угрозити циљеве Вашингтона за Блиски исток, Израел текући сукоб сматра егзистенцијалном претњом, те су израелске власти спремне да ризикују више како би се сукоб завршио у њихову корист, сматра Кук.
Потези повучени с тим циљем, попут убиства војног лидера Хамаса Мохамеда Деифа средином јула, убиства политичког лидера Хамаса Исмаила Ханијеа након инаугурације новог иранског председника Масуда Пезешкијана или убиства команданта Хезболаха Фуада Шукра у Бејруту, значајно повећавају ризик од даље ескалације, наводи аутор.
Израел, као ни Хамас, никада није намеравао да сукоб заврши преговорима, оцењује Кук.
Врховни вођа Ирана Али Хамнеј најавио је освету за убиство лидера Хамаса, а одговор Техерана ће скоро сигурно бити значајан. Међутим, ако Иран у оквиру одговора убије Израелце, односно оштети критичну израелску инфраструктуру, Тел Авив ће морати да одговори тако да Техерану нанесе још више штете, сматра Кук.
Аутор истиче да неформална природа војног савезништва Израела и САД, уз чињеницу да је Вашингтон условљен низом историјских, политичких и "моралних" разлога да пружа подршку Израелу, подстиче Тел Авив да се "коцка" даљом ескалацијом, знајући да ће америчка "коњица" притећи у помоћ ако упадне у озбиљне невоље.
Стивен Кук као решење ове ситуације предлаже формално војно савезништво Израела и САД с јасно дефинисаним условима и ограничењима, уз оцену да је у интересу Вашингтона да обезбеди сигурност Израела, али не по цену сопствене сигурности.