Америчка војска завршила повлачење из кључне ваздушне базе у Нигеру

Eфикасна сарадња између војске САД и Нигера омогућила је да се процес заврши пре рока и без компликација, наводи се у заједничком саопштењу два министарства

Америчка војска напустила је ваздушну базу у граду Агадезу на северу Нигера, саопштиле су оружане снаге две земље у заједничком саопштењу.

Почетком јула, америчка војска је напустила базу у престоници Нигера Нијамеју, док је око 200 америчких војника остало у бази дронова у Агадезу.

"Министарство одбране САД и Министарство за националну одбрану Републике Нигер објавили су да је завршено повлачење америчких снага и средстава из базе 201 у Агадезу", наводи се у саопштењу.

Како се наводи, ефикасна сарадња између војске САД и Нигера омогућила је да се процес заврши пре рока и без компликација.

Америчка војска завршила је повлачење након што је владајућа хунта после пуча прошле године наредила да око 1.000 припадника војске САД напусти ову земљу.

База из које су лансирани дронови, у близини Агадеза у централном Нигеру, коштала је 100 милиона долара и пружала је кључне обавештајне податке о исламистичким милитантним групама пре пуча изведеног прошле године, преноси Ројтерс.

Хунта у Нигеру дала је рок америчкој војсци да се до 15. септембра повуче са територије те земље.

Војници САД су се повукли из ваздушне базе 101 прошлог месеца.

Одлука Нигера да затражи одлазак америчке војске уследила је средином марта, након састанка у престоници Нијамеју, када су високи амерички званичници изразили забринутост због доласка руских снага и извештаја о томе да Иран трага за сировинама у тој афричкој земљи, као што је уранијум.

Подсећамо, Русија је у априлу послала своје војне инструкторе у Нигер.

Претходно су се САД суочиле са проблемом прекида војне сарадње са Чадом и Нигером на иницијативу ових земаља. Бивши аналитичар Пентагона и поручник америчког ваздухопловства у пензији Карен Квјатковски, коментаришући ове догађаје, рекла је за РИА Новости да такви кораци означавају крај и неуспех америчке неоколонијалне политике према Африци.