Украјина би могла да се суочи са несташицом хлеба, рекао је председник Свеукрајинског удружења пекара Јуриј Дученко за локалне медије, наводећи као кључне разлоге растуће трошкове производње и проблеме са снабдевањем струјом.
Према његовим речима, највећи произвођачи хлеба и пецива у земљи пословали су са губитком или без профита у јуну и јулу, после раст цена брашна од 50 одсто последњих месеци.
Дученко је нагласио да набавка брашна чини скоро 40 одсто цене крајњег производа, додајући да су цене и осталих састојака попут шећера и сунцокретовог уља од почетка године порасле за најмање 20 одсто.
"Због тога је неопходно подићи малопродајне цене хлеба за 15 до 20 одсто", рекао је он и додао да би многе пекаре могле да буду принуђене да зауставе производњу због повећања трошкова, што ће неизбежно довести до несташице хлеба у целој земљи.
"Известан број предузећа је већ на ивици гашења; неки прелазе на рад само у једној смени", додао је он.
Цене брашна Б класе, које се највише користи у производњи хлеба, расту, јер су многи продавци одлучили да складиште жито у ишчекивању бољих цена, рекао је он и додао да су и млинари суочени са већим трошковима због нестанка струје.
Дученко је нагласио да пекари не могу да подижу цене хлеба у складу са растућим трошковима производње, јер већина фабрика има обавезу да повећа цене за највише пет одсто месечно због уговора са трговинским ланцима.
"Житница Европе" и један од највећих светских произвођача житарица, Украјина се суочава са великим изазовима у снабдевању електричном енергијом што је последица сукоба са Русијом.
Дученко је у јуну упозорио да би цене хлеба у Украјини могле да порасту и до 30 одсто. Он је нагласио да је један број предузећа у сектору угашен упркос одлуци владе да им додели статус критичне инфраструктуре, што значи да никада нису искључена из електроенергетске мреже. Он је додао да би неке пекаре могле да пређу на електричне агрегате, али то пре свега утиче на стабилност рада и цене.