Амерички државни секретар Ентони Блинкен састао се данас у Каиру са египатским председником Абделом Фатахом Ел Сисијем, са којим је разговарао о преговорима о прекиду ватре у Појасу Газе.
Очекује се да ће се о кључним неслагањима између Хамаса и Израела разговарати на наставку преговора касније ове недеље у Каиру, што је Блинкен окарактерисао као "вероватно последњу могућност" да се склопи споразум.
Сиси је после састанка рекао да је време да се оконча рат и упозорио на ширење сукоба у региону, преноси Ројтерс.
"Прекид ватре у Гази мора бити почетак ширег међународног признања палестинске државе и имплементације решења о две државе, јер је то основни гарант стабилности у региону", истакао је Сиси након састанка са Блинкеном.
Блинкен се у понедељак у Израелу састао са премијером Бенјамином Нетанјахуом, рекавши да је то био конструктиван разговор, али је напоменуо да је Хамас "дужан" да прихвати измене у предлогу које су сад предложиле прошле недеље у Дохи.
Званичници из САД, Хамаса, Израела, Египта или Катара нису навели шта је у предлогу нити по чему се разликује од претходних верзија.
"Постоје питања имплементације и обезбеђивања да се јасно разуме шта ће свака страна учинити да изврши своје обавезе", рекао је Блинкен у понедељак.
Председник САД Џозеф Бајден данас је изјавио да Хамас "одбацује" преговоре, што је та палестинска група оштро одбацила, описујући тврдње демократе као "обмањујуће".
Из Хамаса су нагласили да су посредници Египат и Катар упознати са позитивним приступом преговорима те групе, али да Нетанјаху спречава склапање споразума новим захтевима.
Хамас је претходно саопштио да ће прихватити услове које је уговорио са посредницима у јулу, што је базирано на Бајденовом предлогу из маја о прекиду ватре у фазама, што подразумева повлачење израелских трупа из Газе и повратак палестинских затвореника из Израела, у замену за постепено ослобађање израелских талаца.
Вишемесечни преговори фокусирали су се на исто питање, при чему је Израел саопштио да се рат може завршити само уништењем Хамаса као војне и политичке снаге, док ће Хамас прихватити само трајни, а не привремени прекид ватре.
Како наводи Ројтерс, постоје неслагања око континуираног војног присуства Израела унутар Газе, посебно дуж границе са Египтом, слободног кретања Палестинаца унутар територије и идентитета и броја затвореника који ће бити ослобођени у размени.
Египат је посебно фокусиран на безбедносни механизам за Филаделфијски коридор, уски гранични појас између Египта и Газе који су израелске снаге заузеле у мају, а из ког Нетанјаху одбија да повуче израелске трупе упркос инсистирању Хамаса и Каира.
Египатски безбедносни извори рекли су да су САД предложиле међународно присуство у тој области, што је сугестија за коју су извори рекли да би могла бити прихватљива за Каиро ако је ограничена на највише шест месеци.
Последња рунда преговора завршена је без присуства Хамаса у петак у Дохи, након чега су САД и Израел изразили оптимизам, док је Хамас упозорио да нове израелске услове.
Преговори ће се наставити крајем недеље у Каиру.