Након што је Урсули фон дер Лајен додељен нови мандат за председника Европске комисије, до краја августа истиче рок до када ће морати да именује нове чланове овог извршног органа Европске уније.
Бриселски сајт "Политико" пише да се Фон дер Лајенова вратила са летњег одмора у Немачкој, те да приводи крају списак својих нових сарадника. До сада су позната име 19 чланова ЕК, док је осам и даље непознато.
Оно што се за сада зна је да ће премијерка Естоније Каја Калас сигурно бити део нове поставке Европске комисије. Она је у јулу поднела оставку у Естонији, а преузеће функцију шефа спољне службе ЕУ.
Објављена су имена до сад именованих чланова, чији избор мора да потврди Европски парламент. Напомиње се да осам земаља још није доставило званични избор својих представника за Европску комисију.
Актуелни министар финансија Аустрије Магнус Брунер биће нови члан Европске комисије, у име Хрватске европска комесарка за демократију и демографију Дубравка Шуица биће такође чланица ЕК.
У име Кипра у ЕК улази Костас Кадиз, тренутно декан Факултета медицинских наука на Универзитету Фредерик на Кипру. Ипак, Кадиз има политичко искуство, јер је раније био министар здравља, образовања и културе, као и пољопривреде и животне средине.
Чешки министар индустрије и трговине Јозеф Цикела биће нови члан ЕК, а у име Финске Хена Виркунен, тренутно посланик у Европском парламенту.
Европски комесар за унутрашње тржиште и услуге Тјери Бретон, који је недавно ушао у сукоб са милијардером Илоном Маском биће, такође члан новог састава ЕК, пише "Политико".
Гувернер области централне Македоније Апостолос Цицикостас биће грчки представник у ЕУ, док ће у име Мађарске у ЕК бити Оливер Вархељи.
Актуелни министар финансија Ирске Михаел Мекграт улази у ЕК, док ће место задржати у име Летоније извршни потпредседник Европске комисије за привреду Валдис Домбровскис.
Представник Малте у ЕК биће Глен Микалеф, доскорашњи шеф кабинета малтешког премијера Роберта Абелеа.
Актуелни европски комесар за климатске акције Вопке Хоекстра у име Холандије остаће члан ЕК, док ће амбасадор Пољске у ЕУ Пјотр Серафин постати члан ЕК.
Место у ЕК задржаће актуелни извршни потпредседник Европске комисије за Европски зелени договор Марош Шефчович, иначе из Словачке, а уме Словеније у ЕК улази Томаж Весел, по струци адвокат, бивши председник словеначког ревизорског суда.
Заменица шпанског премијера и министарка за еколошку транзицију Тереса Рибера биће чланица ЕК, као шведска министарка за европске послове Џезика Росвал.
За сад су непознати нови чланови ЕК из Румуније, Португала, Луксебмурга, Литваније, Италије, Данске, Бугарске и Белгије.