Грчке власти нису одустале од планова да се старо братство исели из побуњеног манастира Есфигмен на Светој Гори, а нови управник Атоса Алкибијадис Стефанис ће то учинити пре новембра, када је планиран састанак цариградског патријарха Вартоломеја и папе Франциска, мишљење је које је за "РИА Новости" изнео грчки теолог и новинар Александрос Стефанопулос.
У јулу су полицијске снаге распоређене на Свету Гору са циљем да се старо братство избаци из побуњеног манастира Есфигмена. Полиција је раније већ спроводила акције против монаха, покушали су да их иселе 2013. када је братство користило Молотовљеве коктеле да се одбрани. Игуман Методије је у одсуству осуђен на 20 година затвора.
Након што се полиција поново појавила на Светој Гори, игуман Методије је позвао на спречавање полиције да заузме манастир, рекавши да ће га монаси бранити. На његов позив у Уранополису је одржан скуп подршке манастиру. Све акције против манастира и планови за стварање полицијских станица у сваком манастиру су обустављени.
Почетком августа, бивши министар одбране Грчке, генерал у пензији Алкибијадис Стефанис, постао је нови гувернер Свете Горе.
По мишљењу Стефанопулоса, промена гувернера не значи промену политике.
"Нема сумње да неће стати. Стефанис има упутства да заврши питање исељења манастира најкасније до краја новембра, када ће велика ватиканска делегација отићи на Фанар (резиденцију цариградског патријарха у Истанбулу). Стефанис је обећао да ће све то 'почистити' по сваку цену", каже Стефанопулос.
Према његовим речима, претходни гувернер Анастасиос Мицијалис, поднео је оставку јер није желео да буде укључен у ове послове.
"Све старешине из свих манастира не желе полицијске станице у манастирима, а после буке око Есфигмена, монаси су одлучили да неће да оду", рекао је он.
Монаси Есфигмена имају велику подршку, додаје грчки теолог и новинар, јер оно што се дешава је укидање аватона: забране уласка појединих категорија људи ван зидина манастира.
"Аватон забрањује улазак на Свету Гору не само женама, забрањује улазак и наоружаним људима. Ово што се дешава укида аватон. Други манастири то разумеју и зато су дигли глас у одбрану Есфигмена", рекао је Стефанопулос.
Он је рекао да постоји и финансијски аспект проблема: манастир Есфигмен има право на новац који Европска унија издваја за подршку манастирима Атоса.
"Сви манастири се финансирају из два извора: од државе и Европске уније. Есфигмен није добио новац ни од државе ни од ЕУ. Ново братство може да полаже право на овај новац, а то је много милиона евра. Али прво они треба да протерају канонске монахе, који на њих имају право", рекао је стручњак.